Od 24 stycznia do 13 grudnia 2010 r. trwać będą we Francji obchody 400-lecia Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli sióstr wizytek. Ten kontemplacyjny zakon został założony przez św. Franciszka Salezego i św. Joannę de Chantal.
Uroczystości rozpocznie 24 stycznia Msza św. w bazylice Nawiedzenia przy domu macierzystym zakonu w Annecy. Liturgii będzie przewodniczył kard. Paul Poupard, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. W świątyni tej znajdują się groby świętych założycieli wizytek.
Przez cały rok w Annecy i całym regionie Górnej Sabaudii odbywać się będą wydarzenia kulturalne i liturgiczne, upamiętniające jubileusz zakonu: konferencje, sympozja, wystawy, koncerty, pielgrzymki, czuwania modlitewne itp.
Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Ordo Visitationis Beatissimae Mariae Virginis) został założony 6 czerwca 1610 r. w Annecy. Jego potoczna nazwa „wizytki” wywodzi się od francuskiego czasownika: „visiter” (odwiedzać). Zakon miał początkowo charakter kontemplacyjno-czynny: wizytki wzorem Maryi nawiedzającej św. Elżbietę, siostry udawały się z pomocą do ubogich i chorych. Mimo, że w 1618 r. wizytki stały się zgromadzeniem kontemplacyjnym, to aż do XX w. siostry prowadziły także pracę wychowawczą wśród młodzieży żeńskiej. Jedną z najbardziej znanych wizytek jest św. Małgorzata Maria Alacoque, dzięki której zakon upowszechnia kult Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Do Polski pierwsze wizytki zostały sprowadzone w 1654 r. przez królową Ludwikę Marię Gonzagę. Zamieszkały w Warszawie, w klasztorze przy Krakowskim Przedmieściu. Obecnie wizytki są także w trzech innych polskich miastach: Krakowie, Jaśle i Rybniku. Jest ich 75.
Obecnie wizytki są obecne w 34 krajach. W 138 klasztorach jest ponad 2,1 tys. sióstr.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.