Niedzielna wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze budzi wiele zastrzeżeń środowisk żydowskich. Jej bojkot zapowiedział przewodniczący włoskiej Rady Rabinackiej - pisze Piotr Kowalczuk na łamach Rzeczpospolitej.
Przewodniczący Giuseppe Laras, przez lata naczelny rabin Mediolanu i jeden z inicjatorów dialogu żydowsko-chrześcijańskiego, nie przybędzie do synagogi, bo uważa, że ta wizyta przyniesie korzyści wyłącznie Kościołowi katolickiemu. W wywiadach prasowych, podobnie jak ambasador Izraela przy Watykanie Mordechaj Lewy, oskarżył Kościół o antyjudaizm i spowolnienie dialogu z Żydami.
Większość środowisk żydowskich nie może wybaczyć Benedyktowi XVI, że w grudniu niespodziewanie podpisał dekret o heroiczności cnót Piusa XII, co przybliża beatyfikację papieża czasów wojny. Ich zdaniem Pius XII nie zrobił dostatecznie wiele, by uratować Żydów przed hitlerowską machiną zagłady - czytamy.
Główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, który przyjmie papieża w synagodze, też uważa, że Benedykt XVI popełnił błąd, przyśpieszając beatyfikację i zamierza w niedzielę w jakiś sposób odnieść się do tej sprawy. Papieską wizytę nazwał jednak znakiem pokoju.
Także "Nasz Dziennik" informuje na swych łamach, iż w niedzielę Ojciec Święty złoży wizytę w rzymskiej synagodze. Benedykt XVI będzie drugim Następcą św. Piotra, który odwiedzi to miejsce. Po raz pierwszy blisko 14 lat temu uczynił to Jan Paweł II, otwierając tym samy jakby nowy rozdział w dialogu między Kościołem katolickim a wyznawcami judaizmu.
- Wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze jest kontynuacją tego, co zapoczątkował Jan Paweł II - stwierdził w wypowiedzi dla dziennika "Avvenire" Riccardo Di Segni, rabin Rzymu.
W wypowiedzi dla dziennika "Avvenire" główny rabin Rzymu przypomniał, że w ubiegłym roku strona żydowska odwołała swój udział w obchodach Dnia Judaizmu, poprzedzającego tradycyjny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, w związku z przywróceniem przez Ojca Świętego dawnej modlitwy o nawrócenie Żydów. Nie tak dawno niektóre środowiska żydowskie podniosły zupełnie nieuzasadniony głos krytyki wobec Biskupa Rzymu po jego decyzji o podpisaniu dekretu o heroiczności cnót Papieża Piusa XII - pisze gazeta.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.