XIII Dzień Judaizmu

„Spotkaniem wokół Biblii” rozpoczęły się w niedzielę w Tarnowie ogólnopolskie obchody XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Biorą w nich udział przedstawiciele środowisk żydowskich z kraju i zagranicy oraz osoby zaangażowane w dialog między chrześcijanami a żydami.

Do Tarnowa przyjechali m.in. przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlčik i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz rabin dr Alon Goshen-Gottstein. Gości uroczystości w Wyższym Seminarium Duchownym powitał biskup tarnowski Wiktor Skworc, który powiedział, że znakiem duchowej więzi, który łączy żydów i chrześcijan jest Biblia.

„Biblia była, jest i pozostanie zawsze Księgą dającą wiarę, nadzieję i miłość; Księgą, której czytanie i rozważanie od zawsze było i jest najpiękniejszą modlitwą. Modląc się bowiem słowami Biblii, każdy z nas mówi do Pana Jego własnymi słowami; mówimy do Najwyższego i równocześnie słuchamy tego, co On pragnie nam powiedzieć” powiedział bp Skworc.

Wykład poświęcony Biblii wygłosiła Miriam Gonczarska. Mówiła o tym, że Biblia jest miejsce spotkania, przygodą intelektualną i duchową. Podkreśliła, że to także zmaganie się z tekstem, który jest napisany trudnym językiem. „Fakt posiadania listu od Boga powoduje, że nie jesteśmy sami. Ten tekst zawsze będzie miejscem spotkania między pokoleniami” – mówiła przedstawicielka Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Także tarnowski biblista ks. Michał Bednarz mówił czym dla niego jest Biblia. Podkreślił, że Pismo Święte jest prawdą, drogą i życiem. W wykładzie podkreślił, że człowiek niewiele potrafi powiedzieć o Bogu kierując się wyłącznie rozumem, dopiero dzięki Pismu Świętemu dokładniej poznaje Boga. Dodał, że Biblia jest kluczem do zrozumienia rzeczywistości człowieka i świata.

Wykładowca podkreślił także, że Biblia jest księgą miłości. „Świat, nasz świat, ciągle przepełniony jest kłamstwem, zawiścią, nienawiścią, pogardą i nieżyczliwością. Jest to księga, która zmienia porządek świata. Biblia uczy, jak ratować elementarne wartości człowieczeństwa: jak dochować wierności samemu sobie, jak bronić sumienia” – powiedział ks. Michał Bednarz.

W Wyższym Seminarium Duchownym została także otwarta wystawa „Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji”. Jej autorem jest Piotr Droździk artysta fotografik, pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Jak mówi w rozmowie z KAI, była to najtrudniejsza wystawa w jego dotychczasowym dorobku.

Składa się ona z dwóch części. Na fotografiach czarno-białych można zobaczyć cmentarze i synagogi. „Największe wrażenie zrobił na mnie cmentarz w Przemyślu. To olbrzymia nekropolia w centrum miasta, gdzie chodząc po cmentarzu mogłem poznać historię opartą na macewach. Druga część wystawy to kolorowe zdjęcia, które pokazują kult cadyków, który przetrwał do dziś. Nie zapomnę spotkania w Leżajsku, gdzie zobaczyłem 4 tysiące Żydów, którzy tak gorliwe się modlili” mówi autor zdjęć.

Kolejnym punktem Dnia Judaizmu będzie o 14.45 modlitwa na tarnowskim kirkucie i o 15.00 spotkanie modlitewne przy Bimie, która jest pozostałością po synagodze.

O godz. 15.30 w tarnowskiej katedrze rozpocznie się nabożeństwo Słowa Bożego – to główny punkt obchodów. Po nabożeństwie, ok. godz. 16.30 zaplanowano dyskusję panelową przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej. Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu będzie o 18.30 koncert kantora Chaima Dovida Bersona z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses i Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.

Podczas uroczystości w auli Wyższego Seminarium Duchownego tytuł "Człowieka Pojednania" otrzyma rabin dr Alon Goshen Gottstein. To jeden z czołowych uczestników i animatorów międzynarodowego dialogu międzyreligijnego.

Podczas Dnia Judaizmu w trzech tarnowskich kościołach: w Tarnowie–Mościcach, Najświętszego Serca Pana Jezusa i w nowym kościele parafii Matki Bożej Szkaplerzne można obejrzeć wystawy o tematyce żydowskiej. Urząd Miasta wydał bezpłatną gazetę, która przybliża temat judaizmu. Jest ona bezpłatnie rozdawana mieszkańcom i gościom.

Organizatorami obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie są biskup tarnowski i Kuria Diecezjalna przy współudziale władz miasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
12°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
wiecej »