Reklama

Pamiętajmy o migrantach i uchodźcach

Rozważanie Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański 17 stycznia 2010 r.

Reklama

Drodzy bracia i siostry!

W dzisiejszą niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Obecność Kościoła u boku tych osób nie zmienia się w czasie, osiągając niezwykłe wyniki na początku ubiegłego stulecia: wystarczy pomyśleć o postaciach błogosławionego biskupa Jana Chrzciciela Scalabriniego i świętej Franciszki Cabrini. W wystosowanym w tej okazji Orędziu zwróciłem uwagę na migrantów i uchodźców nieletnich. Jezus Chrystus, który jako niemowlę przeżył dramatyczne doświadczenie uchodźcy z powodu gróźb Heroda, uczy swoich uczniów przyjmowania dzieci z wielkim szacunkiem i miłością. Albowiem również dziecko, bez względu na jego narodowość i kolor skóry, należy uważać przede wszystkim i zawsze za osobę, obraz Boga, którą należy wspierać i chronić przed wszelkiego rodzaju marginalizacją i wyzyskiem. W szczególności należy dołożyć wszelkich starań, aby nieletni, którym przyszło żyć w obcym kraju, mieli gwarancje na płaszczyźnie ustawodawczej, zwłaszcza zaś trzeba im towarzyszyć w niezliczonych problemach, jakim muszą stawić czoło. Zachęcając gorąco wspólnoty chrześcijańskie i organizacje, zaangażowane w służbę nieletnim migrantom i uchodźcom, wzywam wszystkich do zachowania wobec nich wrażliwości wychowawczej i kulturowej, zgodnie z autentycznym duchem Ewangelii.

Dziś po południu, po niemal 24 latach od historycznej wizyty Czcigodnego Jana Pawła II udam się do Wielkiej Synagogi Rzymu, nazywanej Świątynią Większą, by spotkać się ze wspólnotą żydowską Miasta i przypieczętować kolejny etap na drodze zgody i przyjaźni między katolikami a żydami. W istocie bowiem, mimo problemów i trudności, między wierzącymi obu religii panuje atmosfera wielkiego szacunku i dialogu jako świadectwo tego, jak bardzo dojrzały ich stosunki i wspólne zaangażowanie na rzecz dowartościowania tego, co nas łączy: przede wszystkim wiary w jedynego Boga, ale także obrony życia i rodziny, dążenia do sprawiedliwości społecznej i pokoju.

Przypominam na koniec, że jutro zaczyna się tradycyjny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Co roku dla tych, którzy wierzą w Chrystusa, jest to czas sprzyjający ożywieniu ducha ekumenizmu, aby spotkać się, poznać, modlić się i rozważać razem. Biblijny temat, zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza, jest echem słów, jakie zmartwychwstały Jezus skierował do Apostołów: „Wy jesteście świadkami tego” (Łk 24, 48). Nasze przepowiadanie Chrystusowej Ewangelii będzie tym bardziej wiarygodne i skuteczne, im bardziej zjednoczeni będziemy w miłości do Niego, jako prawdziwi bracia. Zachęcam zatem parafie, wspólnoty zakonne, stowarzyszenia i ruchy kościelne do nieustannej modlitwy, w sposób szczególny podczas celebracji eucharystycznych, w intencji pełnej jedności chrześcijan.

Zawierzamy te trzy intencje – naszych braci migrantów i uchodźców, dialog religijny z Żydami oraz jedność chrześcijan – macierzyńskiemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi, Matki Chrystusa i Matki Kościoła.

***

Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama