Papież: Biskup nie może być "panem i władcą"

Biskup nie może być "panem i władcą", musi słuchać rad - powiedział w czwartek w Watykanie papież Franciszek do 114 mianowanych w ciągu roku ordynariuszy. "Nie bądźcie więźniami nostalgii za tym, by mieć odpowiedź na każdy przypadek" - przestrzegł.

Audiencję w Sali Klementyńskiej papież rozpoczął od żartu. Na widok sali pełnej biskupów zapytał: "Czy to Sobór Watykański III?" - odnotowują media.

Franciszek podkreślił w przemówieniu, że biskupi nie mogą godzić się jedynie na "powtórki z przeszłości", ale muszą mieć "odwagę postawienia pytania, czy propozycje z wczoraj są nadal ewangelicznie ważne".

Biskup nie może być "samowystarczalny" ani "przestraszony i odizolowany" czy "samotny" - wskazywał papież. Jak wyjaśniał, jego zadanie nie może polegać na przynoszeniu własnych idei i projektów czy też "abstrakcyjnych rozwiązań", ale na "pokornym, pozbawionym chęci odgrywania najważniejszej roli i narcyzmu" głoszeniu świadectwa związku z Bogiem i służbie Ewangelii.

Papież apelował o szczególną delikatność wobec "kultury i religijności ludu". Powiedział, że nie można tym manipulować ani traktować jak "Kopciuszka", którego trzeba ukryć, bo "niegodny jest wejścia na szlachetne salony koncepcji i wyższych racji wiary". Trzeba umieć prowadzić dialog - zaznaczył.

Franciszek apelował do biskupów o dar słuchania innych, umiejętności rezygnowania ze swego punktu widzenia, gdy okazuje się stronniczy i niewystarczający, a także rozeznania konkretnej sytuacji.

"To kwestia coraz ważniejsza w naszych czasach, paradoksalnie naznaczonych przez odnoszenie wszystkiego do samego siebie i ogłaszającego koniec czasów mistrzów, podczas gdy w swej samotności człowiek dalej wzywa pomocy, by zmierzyć się z dramatycznymi problemami, które go otaczają" - ocenił papież. Podkreślał, że od biskupów wymaga się "cierpliwego i odważnego towarzyszenia" wiernym i ich wspólnotom.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  15.09.2017 09:23
  Biskupi sami się stawiają w roli urzędników kościelnych, którzy są nam niepotrzebni. Dla nas są ważni i potrzebni natchnieni duszpasterze. Biskupi są od przyjmowania dziecięcych laurek i święcenia fundamentów, czasem powiedzą coś, czym sami się zachwycą podczas peregrynacji kolejnej parafii. Diecezjami i tak rządzą kurie, które są lustrzanym odbiciem polskich urzędów. Sprzedać pałace biskupie, sprzedać rezydencje, sprzedać majątek ruchomy. Biskupi niech kontynuują sukcesję apostolską, ale na parafii, do pracy z księżmi!
 • Gość
  15.09.2017 09:51
  "Biskup nie może być "panem i władcą", musi słuchać rad "
  Papież Franciszek jest biskupem. Te słowa, to jego osobista refleksja nas swoją posługą. To dobra zapowiedź!
 • Gość
  15.09.2017 10:41
  Zbyt dużo dworskości, a czasem i luksusu otacza naszych biskupów. Niestety, tacy jak nowy ordynariusz łódzki to wciąż wyjątki potwierdzające regułę. Zamknięci w pałacach, we własnych kaplicach, odizolowani od wiernych nawet w wielkich prezbiteriach wielkich katedr. A przecież powinni być przede wszystkim duszpasterzami, blisko ludzi swego lokalnego kościoła, a nie hierarchami ponad nimi.
 • trydentina
  15.09.2017 14:08
  Najlepiej byłoby żeby ustąpił. BXVI wróć!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  21°C Sobota
  wieczór
  20°C Niedziela
  noc
  26°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »