To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w zakresie teologii.
W Watykanie ogłoszono dziś nominacje do tegorocznej Nagrody Ratzingera. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w zakresie teologii. Tym razem wyłoniono trzech laureatów: protestanta, katolika i prawosławnego. Wielkim novum tegorocznej edycji jest fakt, że jeden z wyróżnionych to nie teolog lecz kompozytor: Arvo Pärt z Estonii. Jak wyjaśnił członek kapituły, kard. Gianfranco Ravasi, rozszerzenie nagród również na sztukę jest zgodne z myślą Josepha Ratzingera, który przyznawał jej wartość poznawczą i sam zajmował się estetyką. Jak przypomina kard. Ravasi Benedykt XVI osobiście zna i ceni Arvo Pärta.
To jeden z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszy żyjący dziś kompozytor. Jest dobrze znany. Jego dorobek jest ogromny, na bardzo wysokim poziomie. Łączy on wielkie dziedzictwo przeszłości, w tym dziedzictwo gregoriańskie, a więc nie tylko prawosławne, czystość monodii, czyli śpiewu solowego, który wznosi się do nieba, w sakralnej przestrzeni świątyni, z minimalizmem, ogołoceniem, w żywym dialogu z muzyką współczesną, która ma swoją nową gramatykę, choćby w postaci dodekafonii. Sięga zatem po nowe formy. I dlatego już w przeszłości Benedykt XVI mianował Arvo Pärta członkiem Papieskiej Rady Kultury. Nie tylko konsultorem, ale członkiem na równi z kardynałami i biskupami. Również dlatego, że znał go osobiście .
Dwaj pozostali laureaci Nagrody Ratzingera to Niemcy. Teolog luterański Theodor Dieter, dyrektor Instytutu Badań Ekumenicznych w Strasburgu. Odegrał on kluczową rolę w przygotowaniu katolicko-luterańskiej deklaracji na temat usprawiedliwienia. Uczestniczył też w pracy kręgu uczniów Josepha Ratzingera.
Drugi z niemieckich laureatów to ks. prof. Karl-Heinz Menke, emerytowany profesor teologii dogmatycznej i propedeutyki teologicznej na Uniwersytecie w Bonn. Jest znawcą teologii Papieża Seniora oraz członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Nagrody zostaną wręczone w Watykanie 18 listopada. Uroczystość tę poprzedzi kongres teologiczny na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, którego tematem będzie św. Bonawentura, jeden z głównych inspiratorów teologii Josepha Ratzingera.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.