Na Jasnej Górze modliło się 25 tysięcy uczestników 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy. Jej głównymi organizatorami byli członkowie podbeskidzkiej „Solidarności" ze swymi duszpasterzami.
Pielgrzymowali pod hasłem: „Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia”, a modlitwę zaczęli w sobotę pod częstochowskim pomnikiem inicjatora tych pielgrzymek i patrona „Solidarności”: bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wizerunek tego kapłana znalazł się też na nowym sztandarze podbeskidzkiej „Solidarności”. Sztandar tego dnia poświęcił bp Roman Pindel podczas Mszy św., której przewodniczył na jasnogórskim szczycie, w asyście m.in. diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy ks. prał. Józefa Oleszki. Na nowym sztandarze są też herby miast, w których działają oddziały związku na Podbeskidziu.
Artur Kasprzykowski
W uroczystościach uczestniczył bp Roman Pindel, a także diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Oleszko
Po Apelu Jasnogórskim związkowcy z naszego regionu poprowadzili rozważania Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach, a o północy ks. prał. Oleszko przewodniczył Mszy św. w bazylice. Później, aż do rana związkowcy ze spółek Hutchinson w Żywcu i Delphi w Jeleśni wspólnie z "Grojcowianami" z Wieprza prowadzili czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki
Główną Eucharystię pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego z Wrocławia, krajowego duszpasterza ludzi pracy, i z homilią bp. Pindla, poprzedziło wystąpienie szefa podbeskidzkiej „Solidarności” Marka Bogusza. Przedstawił on intencje, z jakimi świat pracy przychodzi do tronu Jasnogórskiej Pani, a "Grojcowianie" zaśpiewali dla pielgrzymów pieśni Maryjne.
Z kolei Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przypominał, że ludzie „Solidarności” przybywają na Jasną Górę, aby modlić się i dziękować za pracę, za bezpieczną pracę i za sprawiedliwość społeczną. Jak wskazywał, pielgrzymów mogło być więcej, ale wielu z nich, szczególnie kobiet, musi pracować w hipermarketach, niekoniecznie w sklepach pierwszej potrzeby i wciąż konieczna jest realizacja postulatu, by niedziela była dla Boga i rodziny. Odczytany został także list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślał, że pielgrzymi kierują się ideałami "Solidarności", niezmiennie aktualnymi i inspirującymi. "To fundament wolnej Polski, to zobowiązujące dziedzictwo marzeń i ofiarności milionów Polaków, którym nie chodziło o urzeczywistnienie swoich partykularnych interesów, ale o dobro wspólne" - pisał prezydent Duda.
- Przybywamy na Jasną Górę jako ludzie pracy, dla których prawa pracownika, warunki pracy, rola związku zawodowego, etos, sprawiedliwość są bardzo ważne. Gromadzimy się tutaj na modlitwę, na rozważanie, czuwanie, ale przede wszystkim na słuchanie Słowa Bożego - przypominał pielgrzymom w homilii bp Pindel, apelując o kierowanie się Bożymi wskazaniami w rozwiązywaniu problemów pracy.
Eucharystię koncelebrowali duszpasterze Ludzi Pracy i kapelani "Solidarności" na czele z ks. kan. Krzysztofem Hajdunem, sekretarzem krajowym DLP.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.