Co zostało z dziedzictwa Jana Pawła II?

Po raz 12. wspólnoty akademickie Krakowa i Małopolski włączyły się w popularyzację dziedzictwa papieża Polaka. Od 7 do 9 listopada będą się odbywały Dni Jana Pawła II.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "Prawa człowieka i prawa narodów". Pierwsze DJPII zorganizowano w 2006 r., na mocy decyzji Konferencji Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Co roku jest inny temat przewodni. Do tej pory debatowano o: prawdzie, dobru, pięknie, wierze i nauce, wolności, godności, dialogu, mądrości, nadziei, świętości i miłosierdziu. - Chodzi o to, żeby myśl Jana Pawła II promieniowała swoją mądrością i głębią, żeby budowała cywilizację miłości - powiedział abp Marek Jędraszewski na dzisiejszej konferencji prasowej organizatorów DJPII w sali Okna Papieskiego Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Metropolita krakowski wspomniał również o aktualności nauczania papieża o prawach człowieka i narodów. - Obecna wielka ucieczka ludzi przed wojną i nieszczęściami tworzy wiele nowych kontekstów wobec tego, co głosił Jan Paweł II na temat godności osobistej i poszanowania praw osoby ludzkiej oraz praw narodów. W czasach, gdy nauczał, nie było jeszcze takich dramatycznych wydarzeń jak współczesna wędrówka narodów. To nauczanie jest jednak aktualne także i dziś. Ojciec Święty uczy nas patrzeć na każdego człowieka jako kogoś, kto jest osobą i kogo trzeba uszanować. Zwraca jednak również uwagę, że również narody, do których wędrują ludzie, mają swoje prawa i tożsamość, które winny być uszanowane - powiedział metropolita.

Prof. Zofia Zarębianka, polonistka z UJ, odpowiedzialna za towarzyszący DJPII konkurs literacki na esej o papieżu, nie kryła zaniepokojenia poziomem tegorocznych prac konkursowych. - Konkurs daje młodym okazję do wgłębienia się w myśl papieską. Teraz nastąpił jednak drastyczny spadek poziomu prac. W ubiegłym roku kilkanaście zgłoszonych prac imponowało erudycją i całościowym ujęciem tematu. W tym roku na 9 nadesłanych jedynie 3 spełniały wymogi intelektualne i językowe - powiedziała prof. Zarębianka.

Głównymi wydarzeniami dzisiejszego dnia będą trzy sesje naukowe: "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II", trwająca od godz. 10 do 16 w krakowskiej Akademii Muzycznej (ul. św. Tomasza 43), "Od praw człowieka do praw narodów", odbywająca się od godz. 15.30 do 18 w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ Akademii "Ignatianum" (ul. Kopernika 26) oraz "»Veritatis Splendor« wobec postprawdy" z wykładem wprowadzającym abp. Jędraszewskiego, odbywająca się od godz. 17 do 19.45 w auli bł. Jakuba Strzemię klasztoru franciszkanów (ul. Franciszkańska 4).

Jutro w Akademii Muzycznej będą kontynuowane obrady sesji "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II". Odbędą się także wystawa fotograficzna (godz. 16, Politechnika Krakowska, Galeria GIL, budynek 10-36, ul. Warszawska 24) i koncert (godz. 19, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kopernika 26).

Głównym wydarzeniem naukowym DJPII będzie sesja "Prawa człowieka i prawa narodów", która z udziałem m.in. kard. Stanisława Dziwisza i prof. Rocca Buttiglione potrwa w czwartek 9 listopada od godz. 9 do 13 w auli Collegium Novum UJ (ul. Gołębia 24). XII edycja Dni JPII zakończy się tego samego dnia Mszą św. o godz. 17 w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Po Eucharystii zostaną wręczone nagrody przyznane w konkursach literackim i fotograficznym.

Szczegółowy program Dni Jana Pawła II jest dostępny pod adresem internetowym: jp2.krakow.pl/program.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Tolomos
  07.11.2017 23:05
  O to, co zrobiliście z tym skarbem - dziedzictwem św. Jana Pawła II, tu na ziemi, wierni powinni pytać biskupów. A w innym świecie zapyta o to Ten, który tym skarbem obdarował
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  17°C Środa
  rano
  19°C Środa
  dzień
  wiecej »