Reklama

Sprawiedliwość królestwa Bożego

Sprawiedliwość Królestwa Bożego wyrażona w ewangelicznych błogosławieństwach była tematem papieskiego rozważania na Anioł Pański.

Reklama

Ta sprawiedliwość i te błogosławieństwa zrealizują się w „Królestwie niebieskim” albo w „Królestwie Bożym”, które nastąpi u końca czasów, ale jest już obecne w historii. Gdzie ubodzy doznają pociechy i przystępują do uczty życia, tam ukazuje się już teraz sprawiedliwość Boga. Oto zadanie, do którego pełnienia wezwani są uczniowie Pana także w aktualnym społeczeństwie. Mam na myśli rzeczywistość ośrodka rzymskiej Caritas na dworcu Termini, który odwiedziłem przedpołudniem: z serca dodaję otuchy wszystkim pracującym w tej zasłużonej placówce oraz tych, którzy we wszystkich stronach świata angażują się bezinteresownie w podobnych dziełach sprawiedliwości i miłości.

Tematowi sprawiedliwości poświęciłem w tym roku Orędzie na Wielki Post, który rozpocznie się w przyszła środę, zwaną Popielcową. Dlatego dziś pragnę symbolicznie przekazać je wszystkim, zachęcając do czytania go i rozważania. Ewangelia Chrystusowa pozytywnie odpowiada na ludzki głód sprawiedliwości, jednakże w sposób niespodziewany i zaskakujący. Jezus nie proponuje rewolucji typu społecznego i politycznego, ale rewolucję miłości, którą już urzeczywistnił poprzez swój Krzyz i Zmartwychwstanie. Na nich opierają się błogosławieństwa, które proponują nowy horyzont sprawiedliwości, zapoczątkowany przez Wielkanoc, dzięki któremu możemy stać się sprawiedliwi i budować lepszy świat.

Drodzy przyjaciele, zwróćmy się teraz do Maryi Panny. Wszystkie pokolenia nazywają Ja „błogosławiona”, ponieważ uwierzyła w dobra nowinę, jaką Pan Jej ogłosił (por. Łk 1, 45.48). Pozwólmy się Jej prowadzić drogą Wielkiego Postu, ażeby uwolnić się od iluzji samowystarczalności, uznać, że potrzebujemy Boga, Jego miłosierdzia, i wejść w ten sposób do Jego Królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju.

Po odmówieniu Modlitwy „Anioł Pański” Ojciec Święty powiedział:

W wielu krajach Azji, mam na myśli na przykład Chiny i Wietnam oraz w wielu wspólnotach rozsianych po świecie, obchodzi się dziś nowy rok księżycowy. To dni świat, które dla tych narodów są okazja do umocnienia wiezów rodzinnych i pokoleniowych. życze wszystkim zachowania i wzrostu bogatego dziedzictwa wartości duchowych i moralnych, które są mocno zakorzenione w kulturze tych narodów.

Zwracając się do Polaków Benedykt XVI przypomniał postaci Apostołów Słowian:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Dzisiejsza niedziela to także święto patronów Europy, świętych: Cyryla i Metodego. Wartości, które krzewili na naszym kontynencie: znak Krzyża, Ewangelia Chrystusa i życie według niej, niech pozostaną trwałym fundamentem duchowej mocy narodów i jedności Europy. Są to wartości ważne także dla nas współczesnych. Prośmy, by świeci apostołowie Słowian przewodzili nam nadal na drogach wiary. Życzę wszystkim dobrej niedzieli.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama