Młócenie słomy?

Tego nie można nie zauważyć. Coraz mniej ludzi chodzi na niedzielne msze.

Dane  Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego są nieubłagane: w roku 2016 w stosunku do roku poprzedniego ubyło aż o 3,1 proc. tych, którzy chodzą na niedzielne msze i o 1 proc. tych, którzy przyjmują Komunię. Można oczywiście zastanawiać się nad metodologią  czy rzetelnością badań w tym i poprzednich latach, można mówić o angażowaniu się w życie wspólnot, o niemierzalnej religijności ludzkiego serca, ale nie ma co się pocieszać. Nie jest dobrze. Nawet gdyby w niedzielnych mszach uczestniczyło 50, a nie tylko 36,7 proc. zobowiązanych, problem byłby poważny.

Dlaczego tak się dzieje? To pewnie splot wielu różnych czynników, z których jeden wydaje mi się najistotniejszy. Kościół w Polsce, podobnie jak wcześniej w innych krajach,  mierzy się nie od dziś z bardzo potężnym przeciwnikiem, jakim jest... dobrobyt. I to starcie przegrywa. Kamienie stają się chlebem, więc po co nam Bóg? On się  niespecjalnie stara, kiedy go potrzebujemy, więc czy nie lepiej kłaniać się współczesnym bożkom?

Tak, współczesny Polak idzie za pokusami, które Jezus w scenie kuszenia na pustyni odrzucił. A idzie za nimi, bo – nawiązując do ewangelicznej przypowieści o siewcy – może i dużo siejemy, ale mało dbamy o to, na jaką glebę. Liczymy, że jakoś tam będzie.

Sporo mówimy na przykład o nowej ewangelizacji. Jest ona na pewno bardzo potrzebna. Tyle że dla już wierzących jest wyważaniem otwartych drzwi. Takim ludziom bardziej trzeba rzetelnej katechezy, która wyrażałaby się nie tylko w  słowach, ale byłaby też świadectwem życia. Trzeba pięknie  i z miłością sprawowanej liturgii. Trzeba środowisk, wspólnot, w których ich wiara mogłaby być oczyszczana, pielęgnowana, wzmacniana; które uczyłyby chrześcijańskiego stylu życia. Niestety, to zwyczajne, cierpliwe, mało efektowne,  niewdzięczne z powodu żmudności, ale bardzo potrzebne duszpasterstwo trochę przegrywa z fajerwerkami. Z budowaniem dzieł, stawianiem pomników, zaangażowaniem w bieżącą politykę...

Może trzeba też szerzej otwierać oczy na duchowe potrzeby tych, którzy do Kościoła chodzą? Ot, posłaliśmy katechetów do szkół. Jak oddziały komandosów na wrogą ziemię. Bo nie ma co ukrywać, szkoła nie jest dobrym środowiskiem dla pielęgnowania wiary. No i co? Wsparcia często nie mają praktycznie żadnego. Jak mają pomagać pielęgnować wiarę setek młodych ludzi, o doprowadzaniu do niej słabo wierzących już nie mówiąc?

Albo sprawa późnowieczornych niedzielnych Mszy. Nie brak opinii, że to dla tych, którym wcześniej się nie chciało. Tymczasem jest chyba dokładnie na odwrót. Wielu tam takich, którzy wcześniej nie bardzo mogli, ale tak bardzo chcieli być na Mszy, że przyszli, choć już późny wieczór. To właśnie dla nich niedzielna Msza nie jest tylko przyzwyczajeniem, ale prawdziwą potrzebą oddania czci Bogu. Czy to nie oczywiste?

Dobrobyt, poczucie samowystarczalności z którym musi się dziś mierzyć Kościół, to podstępny i dlatego bardzo potężny przeciwnik. Dlatego warto dobrze rozpoznać z czym mamy do czynienia. I realnie oceniając własne możliwości szukać najlepszych metod działania.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Mic
  08.01.2018 10:23
  Wydaje mi się że problemem jest dobrobyt ale dobrobyt ojca Rydzyka, niestety Kosciól milcząco popiera chciwość ojca dyrektora. Problemem jest tez to że kościół popiera partię PIS która niszczy struktury władzy, trójpodział i niezależne instytucje
 • Kocór
  08.01.2018 10:35
  Nie prawda że nie chodzimy. Pasterka aby pośpiewać kolędy. Wielkanoc aby poświęcić kiełbasę i jajka. Boże Ciało aby pokazać się na procesji . Chrzest dziecka, ślub i pogrzeb to następna okazja uczestnictwa.Nie chodzą w niedzielę na Mszę św bo nie wiedzą czym Ona jest. Nie wierzą w obecność Jezusa w Słowie czytanym podczas Mszy św. Nie wierzą że jest On obecny pod postacią Chleba w Komunii. Nie mają potrzeby dziękować, prosić i przepraszać za grzechy. A jak się zachowują na Niej to można zobaczyć. Stoją poza kościołem, rozmawiają, nie słuchają czytań i homilii . Niecierpliwie czekają kiedy wreszcie się skończy. Zadowoleni że spełnili przykazanie kościelne i nie mają grzechu ciężkiego. Zrobią zakupy w sklepie bo dzisiaj jest promocja W domu przy stole skrytykują jakie to głupie kazanie miał kapłan, jak fałszował organista. Czyje dzieci biegały po kościele i jak była ubrana sąsiadka. Ogłoszenia parafialne to temat do następnej dyskusji. Więc po co chodzić na Mszę gdy się nic nie mieni dobrego w moim życiu?
 • gość2
  08.01.2018 13:33
  Proszę spojrzeć na fakt że w okresie siedmiu lat od 2008 do 2015 r. zanotowano spadek uczęszczających na mszę św. w niedziele o 1 pkt procentowy a w okresie ostatnich 2 lat od 2015 do 2017 o ponad 3 pkt procentowe.
 • 1
  08.01.2018 20:57
  zeby Kosciol ratowac ksieza musieliby unizyc sie do poziomu Jezusa i apostolow.A to niemozliwe i ze strony ksiezy jak i wiernych,ktorzy ich na piedestal wypchneli.Choc Franciszek musze przyznac stara sie ze wszystkich sil.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  3°C Piątek
  wieczór
  0°C Sobota
  noc
  wiecej »