Apel o solidarność z migrantami

O okazanie solidarności migrantom zaapelowali zwierzchnicy francuskich Kościołów chrześcijańskich. Wspólne przesłanie podpisali przewodniczący episkopatu katolickiego, kard. André Vingt-Trois, stojący na czele federacji protestanckiej, pastor Claude Baty oraz przewodniczący Zgromadzenia Biskupów Prawosławnych, metropolita Emmanuel.

Hierarchowie przypominają, że rok 2010 został ogłoszony „Europejskim Rokiem Zaangażowania Kościołów na rzecz Migrantów”.
Sygnatariusze przesłania zachęcają wiernych do zapoznania się z kwestią migracji oraz okazania im solidarności i braterstwa. Wskazują na konieczność wstawiania się za nimi u lokalnych władz.

Przywódcy francuskich Kościołów zauważają, że kwestia migracji jest często powiązana z fałszywymi ideami czy nieścisłymi wyobrażeniami. Zachęcają w związku z tym do nawiązania kontaktu z organizacjami chrześcijańskimi działającymi na co dzień pośród osób ubiegających się o azyl i migrantów. Może to dopomóc w przezwyciężaniu uprzedzeń. Zapraszają też do uczestnictwa w konferencji organizowanej 11 marca w Instytucie Katolickim w Paryżu na temat: „Kościoły a wyzwanie migracji”. Pomoże ona zapoznać się z analizami i propozycjami polityki respektującej prawa człowieka. „Dzisiaj, w obliczu dramatycznych sytuacji, jakich doznają migranci nie ma miejsca na uprzedzenia. Konieczna jest zmiana spojrzenia na tę kwestię”- czytamy w przesłaniu przywódców francuskich Kościołów chrześcijańskich.


Sygnatariusze dokumentu apelują też o wsparcie dla stowarzyszeń pomagającym migrantom w zachowaniu ich godności oraz walce o należne im prawa. Potrzebują one zarówno darów pieniężnych jak i rąk wolontariuszy. Zdaniem hierarchów pilne i niezbędne jest dziś solidarne dzielenie się z wszystkimi, którzy wyrwani zostali ze swych środowisk i potrzebują gościnności.

Mówiąc o odpowiedzialności chrześcijan wobec władz lokalnych kard. Vingt-Trois, pastor Baty oraz metropolita Emmanuel wzywają wiernych do podejmowania na tym forum kwestii migrantów. Trzeba bowiem wspierać działania samorządów w podejmowaniu właściwych wyborów polityki, „aby nasza ojczyzna była nadal krajem gościnnym..., aby miejsca pomocy humanitarnej pozostawały «sanktuariami» gdzie migranci mogą przybywać bez obaw, że zostaną zatrzymani” - czytamy w przesłaniu. W nawiązaniu do przeżywanego obecnie okresu Wielkiego Postu zwierzchnicy francuskich Kościołów chrześcijańskich zachęcają wiernych, by okazywali konkretną solidarność z osobami cierpiącymi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
8°C Wtorek
noc
wiecej »