Kardynał Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

W modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, rektorzy uczelni warszawskich i seminariów duchownych oraz przedstawiciele warszawskiej żydowskiej gminy wyznaniowej.

Na początku liturgii kard. Nycz zaapelował, by zebrani prosili Boga o przebaczenie "win, niewłaściwych zachowań, wypowiedzi i myśli, a także zaniedbań w budowaniu braterskich relacji z wyznawcami judaizmu". "Zasmuceni faktem, że nie byliśmy w świecie wystarczająco widocznym znakiem pojednania i pokoju między religiami, prośmy Boga o przebaczenie naszych grzechów i oczyszczenie naszych serc" - prosił hierarcha.

Jak przypomniał kard. Nycz, 21 lat temu Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o ustanowieniu Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. "Z perspektywy tych 21 lat widać jeszcze wyraźniej, jak słuszna i potrzebna była ta decyzja, żeby Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotkali się także z judaizmem. Bez tego nie ma tego spotkania" - zaznaczył hierarcha.

W ocenie kard. Nycza, chodzi o to, żeby "poznać się i poznać korzenie". "Myślę, że to, co zostało powiedziane także dzisiaj - idziemy po to, żeby poznać siebie - ja ze swojej strony dziękuję wszystkim braciom ze wspólnoty żydowskiej w Warszawie za to, że nam w tym pomagają" - podkreślił.

Prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zaznaczył, że współcześnie na całym świecie "odczuwany jest kryzys cywilizacyjny". "Jesteśmy na zakręcie, nie wiadomo, gdzie się znajdziemy. Z tego powodu rośnie poczucie zagrożenia. Wzmagają się agresywne nacjonalizmy. (...) Są tacy, którzy proponują Żydom wspólny front antyislamski. Pojawiają się Żydzi, którzy byliby na to gotowi. Jednak większość z nas wie, że od nienawiści do islamu do nienawiści do Żydów jest tylko kroczek" - powiedział.

W ocenie prof. Krajewskiego, pojawienie się chrześcijaństwa - religii opartej na biblijnych fundamentach - "umożliwiło zbudowanie szczególnej więzi pomiędzy chrześcijanami i Żydami. "Pomimo ciężaru historii dawnej możliwe jest budowanie wspólnoty Żydów i chrześcijan. Z Żydowskiej perspektywy chrześcijanie są partnerem wyróżnionym, bo chyba tylko chrześcijanie mogą naprawdę zrozumieć tajemnicę Izraela - wiedzą, że Bóg prawdziwy to Bóg Izraela" - podkreślił.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • wujek_Olek
  18.01.2018 09:29
  wujek_Olek
  Oczywiście że biskupi mają rację, Jezus argumentuje w Ewangeliach na podstawie Prawa. Nie ma Chrześcijaństwa bez Judaizmu i nie da sie Ewangelii w pełni zrozumieć bez znajomości Judaizmu. Ciekawe ilu tu sie powołuje na Talmud, który dotychczas nie był tłumaczony na język polski, nie podając rozdziału i traktatu ani miszny. Talmud został zapisany, po zniszczeniu świątyni w r. 70, w mniej więcej tym samym czasie co Ewangelie. Niektórzy Żydzi uważają powszechne Chrześcijaństwo za kompletację Judaizmu, przewaga uważa je za pogańską herezję i trzyma sie plemienności, ale to już nie mój problem.
 • gość
  18.01.2018 16:34
  najwyżej potyka nie spotyka, u Żydów jest takie prawo do dziś, że usprawiedliwione jest poświęcenie niewinnego/niewinnych za naród, chyba dlatego Pan Bóg tam skierował Chrystusa, bo w innym narodzie nie byłoby pewności, żeby domagali się skazania na śmierć niewinnego, w Biblii jest też fragment nt. poświęcenia 'żyda' za naród słynne słowa Kajfasza o Panu Jezusie. na podstawie tego samego prawa Żydzi religijni nie ratowali swoich ziomków w czasie holocaustu, albo wręcz pomagali Niemcom w organizacji zagłady licząc, że sami zostaną za to oszczędzeni, nikt zdrowy w naszym rozumieniu nie chciałby żyć w takiej społeczności
 • mee...
  18.01.2018 18:02
  Spotykajac Judaism...natykamy sie na Nycza.
 • kskiba19
  18.01.2018 21:03
  "wiedzą, że Bóg prawdziwy to Bóg Izraela" - ano właśnie, Izraela a nie państwa Izrael.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Wtorek
dzień
21°C Wtorek
wieczór
17°C Środa
noc
15°C Środa
rano
wiecej »