Papież przyjął na audiencji prezydenta Turcji

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Była to jego pierwsza wizyta w Watykanie. Jednym z tematów rozmowy papieża z prezydentem Turcji był status Jerozolimy - podało watykańskie biuro prasowe.

Erdogan jest pierwszym od 59 lat przywódcą Turcji, który był za Spiżową Bramą.

To zarazem jego drugie spotkanie z Franciszkiem. Widzieli się w czasie papieskiej wizyty w Turcji w listopadzie 2014 roku.

Podczas wizyty w Watykanie Erdogan rozmawiał także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

W komunikacie watykańskie biuro prasowe poinformowało, że tematem rozmów była między innymi sytuacja na Bliskim Wschodzie, szczególnie w odniesieniu do statusu Jerozolimy. Podkreślono "potrzebę krzewienia pokoju i stabilności w regionie poprzez dialog i negocjacje, przy poszanowaniu praw człowieka i międzynarodowej praworządności" - ogłosił Watykan.

Wśród innych omówionych spraw wymienił sytuację w Turcji, w tym warunki wspólnoty katolickiej oraz "zaangażowanie na rzecz przyjęcia licznych uchodźców oraz wyzwania z tym związane".

Franciszek podarował Erdoganowi pamiątkowy medal przedstawiający postać anioła i wyjaśnił: "To jest anioł pokoju, który dusi demona wojny; to symbol świata opartego na pokoju i sprawiedliwości".

Prezydent wręczył papieżowi wykonany z ceramiki obraz prezentujący panoramę Stambułu oraz zbiór książek muzułmańskiego teologa Mevlany Rumiego.

Wizycie tureckiego przywódcy w Watykanie i Rzymie towarzyszą wyjątkowo zaostrzone środki bezpieczeństwa, wprowadzone głównie w związku z zorganizowanymi wystąpieniami przeciwko niemu ze strony imigrantów kurdyjskich i ich zwolenników. W pobliżu placu Świętego Piotra doszło do starć między nimi a policją. Jeden z manifestantów został ranny.

W programie wizyty Erdogana w Wiecznym Mieście są też spotkania z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premierem Paolo Gentilonim.

Ostatnim przywódcą Turcji, który odwiedził Watykan, był Celal Bayar w 1959 roku. Został wtedy przyjęty przez Jana XXIII.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • mee...
  05.02.2018 17:39
  Laska wam i pokoj od Ojca naszego w niebie i Pana Jezusa Chrystusa ( cytat z pamieci ) jak powiedziano w liscie do Galatow...wprawdie wszelkie wojny pod postatcia pokoju i rownosci oraz troski o robotnikow dzis zastapionych najslabszymi - pochodza od zlego...ale zastepy aniolow dysponujace silami natury, bronia pokoju...a najwazniejsza walka jest tuz przed nami w imie pokoju na ziemi i o ziemie, na ktorej bedzie Krolowal Chrystus, ktore stocza zastepy aniolow przy uzyciu sprzetu natury z szatanem i Jego slugami.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  8°C Piątek
  noc
  wiecej »