Bp Andrzej Iwanecki do księży: Zostaliśmy przez Pana posłani do przemiany świata, którą każdy z nas powinien zacząć od samego siebie.
Dwa razy w roku, przed Adwentem i przed Wielkim Postem, księża diecezji opolskiej spotykają się na dniu skupienia. - To spotkanie służy wspólnej modlitwie kapłanów. Jest wyrażeniem jedności prezbiterium kapłańskiego. Służy też formacji duchowej kapłanów i jest okazją do spotkania - mówi bp Rudolf Pierskała.
Tym razem spotkanie odbyło się w piątek 9 lutego o 16.00 i w sobotę 10 lutego o 10.00. Obie tury w kościele seminaryjnym w Opolu.
- Każdy nasz dzień skupienia ma kilka odsłon. Najpierw jest czas na adorację, modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Piątkowe spotkanie kończy się nieszporami, a sobotnie modlitwą przedpołudniową. To bardzo ważny aspekt, bo na co dzień księża w parafii liturgię godzin odmawiają sami, a tu modlimy się razem. Modlimy się w różnych intencjach, dzisiaj na pewno w intencji chorych księży. Bardzo poważnie chorzy są ks. Arkadiusz Nogielski i ks. Mariusz Stafa. Modlimy się też za zmarłych kapłanów. Prosimy również o dobre przeżycie czasu Wielkiego Postu, byśmy podjęli wysiłek nawrócenia i powrotu do życia Ewangelią - mówi bp R. Pierskała. I dopowiada, że prowadzący dzień skupienia - bp Andrzej Iwanecki z Gliwic bardzo dobrze motywuje księży do podjęcia tego wysiłku.
- Druga część dnia skupienia też jest bardzo ważna. To nasze braterskie spotkanie przy stole, przy kawie i przy pączku. Niektórych księży widzi się rzadko: na Mszy Krzyżma i na dniu skupienia. Więc tutaj mamy okazję do podtrzymywania i budowania braterstwa kapłańskiego, do podzielenia się, wymiany myśli - podkreśla bp Rudolf Pierskała.
Anna Kwaśnicka /Foto Gość Dzień skupienia rozpoczął się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Księża trwali w ciszy, śpiewali, odmówili Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Koronkę do Miłosierdzia Bożego
W trzeciej części spotkania bp Andrzej Iwanecki wygłosił do księży konferencję formacyjną. Zachęcał, by spojrzeć na kondycję swojego życia kapłańskiego. Wielki Post nazwał czasem szansy i łaski. - Jesteśmy tutaj, aby na nowo przejąć się słowami Pana: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” - mówił bp Iwanecki.
- Kiedyś św. Matka Teresa z Kalkuty w rozmowie z reporterem, który doputywał, czy siostra rzeczywiście wierzy, że zmieni świat, powiedziała: Ja zmienię siebie, pan zmieni siebie, razem zmienimy świat”. Zmienianie świata trzeba zaczynać od samego siebie - tłumaczył bp A. Iwanecki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.