Reklama

Dla kobiet

Kobieta może być albo „nowoczesna” albo „tradycyjna”. Model pośredni jest niezwykle trudny do realizacji, gdyż wymaga odrzucenia obu wzorów.

Reklama

Kościół walczy o poprawę losu kobiet, uznanie ich godności i praw. To priorytet zaangażowania Stolicy Apostolskiej – stwierdził na forum ONZ abp Celestino Migliore. Części osób wyda się to zapewne niewiarygodne – utarło się, że od walki o prawa kobiet są feministki.

Niedawno przez media przemknęła informacja, że zachodzi wyraźny związek między bombardowaniem dzieci i młodzieży wizerunkami o treści seksualnej a przemocą wobec dziewcząt i kobiet. "Dorastającym dziewczętom dajemy do zrozumienia, że ich wartość leży w byciu atrakcyjnymi dla chłopców za każdą cenę, a chłopcom mówimy, iż ich sprawdzianem jest zdolność uprzedmiotowienia dziewcząt, a następnie dziwimy się, że przemoc wśród nastolatków jest duża" - mówiła dr Papadopoulos, która prowadziła badania.

Z dziewcząt wyrosną kobiety, które swoją wartość będą budowały przede wszystkim na atrakcyjności seksualnej. Atrakcyjność w tej sferze wymaga jednak koniecznie jeszcze jednego atrybutu: gwarancji braku konsekwencji. To sfera, o którą walczą feministki – chodzi o możliwość zapobieżenia „problemom” lub ewentualnie zlikwidowania „problemu”. Bez niszczenia „wolności” do bycia bardzo atrakcyjnym przedmiotem. Takim, którego łatwo nie zamienia się „na lepszy model”.

Taka walka nie ma nic wspólnego z prawdziwą pomocą kobietom. Nie ma nic wspólnego z uznaniem ich godności i praw. Taki sposób patrzenia na prawa kobiety je poniża.

Problem w tym, by nie wpaść w drugą skrajność, zgodnie z którą kobieta = matka dzieciom i żona mężowi. To tylko druga pozycja tego samego wahadła. Kobieta może być albo „nowoczesna” (czytaj: samodzielna, odnosząca sukcesy w pracy, atrakcyjna i koniecznie w komplecie „wyzwolona” seksualnie) albo „tradycyjna” (żona, matka dzieciom, pracująca wyłącznie dlatego że musi i spełniająca się w gotowaniu obiadów i praniu pieluch).

Model pośredni jest niezwykle trudny do realizacji, gdyż wymaga odrzucenia obu wzorów. Niestety nie daje się być samodzielną, atrakcyjną żoną i matką dzieciom, prowadzącą cały dom, spełniającą się w pracy zawodowej i jeszcze zorientowaną w bieżących wydarzeniach i trendach kulturowych (przecież nie można z ludźmi rozmawiać tylko o zupkach i pieluchach). Doba ma tylko 24 godziny i więcej nie chce. Nie można zadowolić wszystkich. Z czegoś trzeba zrezygnować.

Realna walka o godność kobiety to stwierdzenie, że może ona ale nie musi powielać ani wzorca tradycyjnego, ani nowoczesnego. To uznanie że może być żoną, matką, pracownikiem, artystką, politykiem czy naukowcem, jeśli chce i potrafi, ale nie musi być wszystkim tym równocześnie. Ma prawo wybrać, w zgodzie ze swoim sumieniem i powołaniem, i temu wyborowi być wierna.

Jeśli będzie miała świadomość własnej, ludzkiej (nie kobiecej) godności, nie da z siebie zrobić przedmiotu. Nie pozwoli na przemoc czy wyzysk. Niezależnie, gdzie się znajdzie i kto będzie próbował ją na takiej pozycji umieścić.
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »