Ponad tysiąc osób z całej Polski zgromadziła na Jasnej Górze 30. Pielgrzymka Obrońców Życia. Przedstawiciele tego środowiska opowiadają się m.in. za promocją naprotechnologii jako etycznej metody leczenia niepłodności, zamiast procedur in vitro.
"Apelujemy do parlamentarzystów o położenie kresu procedurze in vitro, która krzywdzi nie tylko dzieci poczęte, ale często także ich matki, poprzez pilne przyjęcie ustawy całkowicie zakazującej tej procedury. Do rządu natomiast apelujemy o promowanie sprawdzonej na świecie, skutecznej i etycznej metody leczenia niepłodności jaką jest naprotechnologia" - napisali w przesłaniu uczestnicy pielgrzymki.
Współorganizator pielgrzymki oraz Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, dr Antoni Zięba, poinformował, że uczestnicy spotkania sprzeciwiają się próbie nowelizacji Zdaniem katolickich środowisk obrońców życia, projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest nie do przyjęcia przede wszystkim z powodu stworzenia możliwości nadmiernej ingerencji państwa w sprawy rodziny. Uczestnicy pielgrzymki zaapelowali do parlamentarzystów o odrzucenie projektu.
Naprotechnologia, za której szeroką promocją w Polsce opowiadają się katolickie środowiska antyaborcyjne, to tzw. technologia naturalnej prokreacji, zajmująca się szczególnie niepłodnością. Składają się na nią zarówno diagnostyka i leczenie farmakologiczne, jak i chirurgiczne. Metoda opiera się na tzw. modelu płodności Creightona, polegającym na codziennych obserwacjach śluzu, temperatury, samopoczucia itd. podczas trwania całego cyklu miesiączkowego. Naprotechnologia jest etyczną, ekologiczną i zdrową metodą pomocy bezdzietnym małżonkom, właściwą zarówno dla kobiet, jak i poczynanych przy wsparciu tej metody dzieci.
Środowisko obrońców życia zapowiedziało na niedzielę 18 kwietnia w Szczecinie organizację Marszu dla Życia. Jego uczestnicy wyruszą ze szczecińskich błoni w stronę katedry, aby tam podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Szacuje się, że tę formę codziennej, trwającej dziewięć miesięcy modlitwy za nienarodzone dzieci, zadeklarowało łącznie w Polsce blisko pół miliona osób.
"Każdy ze szczecińskich Marszów dla Życia ma za zadanie ukazanie postaw właściwych dla życia. Nie tyle demonstrujemy przeciwko aborcji, co ukazujemy właściwą postawę dla życia; w tym roku hasłem marszu będzie: Armia Życia - silniejszy broni słabszego" - wyjaśnił ks. Tomasz Kancelarczyk, kościelny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Szczecinie.
Centralnym punktem sobotniej pielgrzymki była msza pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Stanisława Nowaka. Jak mówił w homilii hierarcha, by bronić życia potrzeba siły, wiary, mocy, miłości i zjednoczenia wokół tej sprawy. Arcybiskup wezwał do wytrwałości i konsekwencji w tym działaniu. "Trzeba zdecydowanie występować po stronie życia. Krucjata wymaga zaangażowania totalnego, zupełnego" - mówił.
Pielgrzymce towarzyszyła konferencja, podczas której mówiono m.in. o prawnych zagrożeniach życia i rodziny w Polsce oraz Marszach dla Życia.
Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę zainaugurowała obchody Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca. "Apelujemy do wszystkich, aby dzień ten przeżywać w duchu dziękczynienia za dar życia, uczestnicząc w okolicznościowych uroczystościach i nabożeństwach organizowanych z tej okazji w wielu miejscach naszej ojczyzny" - napisali pielgrzymi w przesłaniu z Jasnej Góry.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.