Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie w galerii Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach. W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji odbioru prac - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.
Otwarcie odnowionej galerii zaplanowano na jesień tego roku.
Generalny remont galerii Muzeum Narodowego w Sukiennicach rozpoczął się w lutym 2008 roku. Prace trwały dwa lata. W tym czasie wykonano szereg ważnych robót, które pozwoliły na unowocześnienie obiektu przy zachowaniu jego cennej zabytkowej substancji.
Przeprowadzono m.in. kompleksową konserwację w zakresie wystroju i detalu architektonicznego, wzmocniono konstrukcję dachu Sukiennic, wymieniono wszystkie instalacje, założono klimatyzację. Zlikwidowano przeszkody architektoniczne dla niepełnosprawnych i zainstalowano windę w klatce schodowej.
W toku prac zadbano o to, by zmiany w jak najmniejszym stopniu ingerowały w zabytkową substancję budynku. Wygospodarowano także nowe przestrzenie wystawiennicze i magazynowe. Dla zwiedzających zostaną otwarte tarasy na budynku Sukiennic po stronie wschodniej.
Niebawem do Sukiennic powrócą zbiory, przeniesione na czas remontu do Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Otwarcie odnowionej galerii zaplanowano na jesień tego roku.
"Cieszę się, że galeria w Sukiennicach została tak pięknie odnowiona. Czekam teraz na powrót dziewiętnastowiecznych dzieł sztuki polskiej z Niepołomic do Krakowa" - powiedział wojewoda małopolski Stanisław Kracik.
Inwestorem zastępczym i inżynierem kontraktu był Zarząd Rewaloryzacji Zespołowo-Zabytkowych Krakowa, który na początku tego roku został przekształcony w Wydział Rewaloryzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wykonawcą robót była firma Integer. Prace kosztowały 44,5 mln zł i zostały sfinansowane z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.