Reklama

Tłumaczy Wielki Tydzień w galerii

Katolicki abp Westminsteru Vincent Nichols opublikował wideo, w którym tłumaczy sens Wielkiego Tygodnia na czterech obrazach wystawionych w stałej ekspozycji brytyjskiej Narodowej Galerii Malarstwa (The National Gallery).

Reklama

"Chcieliśmy znaleźć cztery obrazy, które zestawione razem oddawałaby to, czym jest Wielki Tydzień, od ukrzyżowania poprzez złożenie do grobu do zmartwychwstania i wniebowstąpienia" - powiedział PAP producent wideo Eddie Tulasiewicz.

"Przez całe stulecia sztuka była ważnym sposobem dawania świadectwa wierze. Obrazy, które wybraliśmy do wideo, to dzieła sztuki nie tylko piękne same w sobie, nie tylko zawierające potężny ładunek emocji, ale także tłumaczące, czym jest zbawienie i pozwalające zrozumieć jego sens" - dodał.

Abp Nichols, który jest przewodniczącym episkopatu Anglii i Walii, porównał obrazy do Liturgii Słowa.

"W Wielkim Tygodniu, w którym obchodzimy tajemnice śmierci pańskiej i jego zmartwychwstania, powinniśmy pamiętać, że liturgia odsłania nam siłę tych wydarzeń. Poprzez liturgię stajemy się ich uczestnikami, a nie tylko widzami. To samo stosuje się do tych obrazów" - powiedział na wstępie nagrania.

"Artyści, którzy je namalowali, to nie tylko wysokiej klasy profesjonaliści, lecz ludzie dający świadectwo Chrystusowej prawdy, zawarte w Jego śmierci i zmartwychwstaniu. Tą prawdą dzielą się z nami wszystkimi" - wskazał hierarcha.

Obrazy, które objaśnia abp Westminsteru to: "Ukrzyżowanie" - najprawdopodobniej namalowane przez Jacopo di Cione z Florencji, "Złożenie do grobu" - niderlandzkiego mistrza Dirka Boutsa, "Noli me Tangere" (Nie zatrzymuj Mnie) anonimowego mistrza florenckiego oraz "Chrystus ubóstwiany na dworze niebiańskim" Fra Angelico.

O ostatnim z nich abp Nichols powiedział, iż jest wyrazem stosunku Zbawiciela do świata materialnego: "Chrystus nie odrzuca świata realnego, ale widzi go przeobrażonego przez światło i kolor, a co najważniejsze w harmonii i porządku".

Zwraca też uwagę na to, iż anioły otaczające Chrystusa to indywidualiści i przypomina, iż wizerunek zmartwychwstałego Zbawiciela był niegdyś bardzo rozpowszechniony w angielskiej kulturze i życiu.

Popularną nazwą dla pubów była "Lamb and Flag" (zmartwychwstały Chrystus wyobrażony jako baranek z flagą), a białą flagę z czerwonym krzyżem zaadoptowano jako flagę patrona Anglii - św. Jerzego.

Wideo abpa Westminsteru można obejrzeć na portalu diecezji www.rcdow.org.uk

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama