Patron jest po to, aby bronił, wskazywał drogę, ale również po to, aby wskazywał zadania - mówił 20 kwietnia bp Jan Wątroba z okazji nadania imienia „Bohaterów Katynia” Publicznemu Gimnazjum nr 6 w Radomsku.
We Mszy św. uczestniczyli m.in. władze szkoły, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie gimnazjum, przedstawicie Rodzin Katyńskich oraz władze samorządowe, na czele z prezydentem Radomska Anną Milczanowską.
W homilii bp Jan Wątroba podkreślił, że bohaterowie z Katynia „są wzorem i przykładem wierności ideałom i miłości Ojczyzny”- Od nich trzeba uczyć się tej miłości przez pracę codzienną, właściwe wykonywanie swoich obowiązków - mówił bp Jan Wątroba.
„Trzeba gromadzić się pod sztandarem patrona szkoły i przy nim odnajdywać konieczne wartości potrzebne w życiu codziennym” - dodał bp Wątroba.
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wskazał również na ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego jako na „symbol bohaterów Katynia”.
Po Mszy św. dalsza część uroczystości odbywała w szkole, gdzie odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Bohaterom Katynia. Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku Jan Grabowski odczytał uchwałę Rady Miejskiej w Radomsku, na mocy której Szkole zostało nadane imię Bohaterów Katynia. Po tej części uroczystości nastąpiło oficjalne przekazanie przez Radę Rodziców nowego sztandaru dla szkoły.
Atak rosyjski dotknął obwody żytomierski, dniepropietrowski, odeski, doniecki, sumski i czerkaski.
Pogrzeb papieża stał się okazją do bardziej prywatnych spotkań polityków.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
# Aktualizujemy bilans ofiar i dodajemy informację o przebiegu akcji ratunkowej. #