Plama ropy, powstała po zatonięciu przed tygodniem platformy wiertniczej "Deep Water Horizon" w Zatoce Meksykańskiej, w czwartek może zagrozić bagnom u wybrzeży amerykańskiego stanu Luizjana. Wyciek jest pięć razy większy, niż początkowo sądzono.
Amerykańska straż przybrzeżna poinformowały w środę wieczorem, że odkryto nowy wyciek, szacowany na 5 tys. baryłek dziennie. Firma BP, do której należy platforma, zapowiedziała, że jest gotowa zwrócić się do amerykańskiej armii o pomoc w usuwaniu skutków wycieku.
Gubernator Luizjany Bobby Jindal zwrócił się do władz federalnych o pilną pomoc w ochronie wybrzeży, powołując się na informacje, że "część plamy ropy może dotrzeć do wybrzeży Luizjany wcześniej, niż pierwotnie sądzono", grożąc katastrofą we wrażliwym ekosystemie.
Cześć plamy ropy, która ma już 965 km obwodu, oddzieliła się i z powodu silnych wiatrów może w czwartek zagrażać bezpośrednio rezerwatom przyrody na wybrzeżach Luizjany - alarmował, powołując się na służby meteorologiczne.
Platforma zatonęła w wyniku silnej eksplozji, do której doszło w ubiegły czwartek, 22 kwietnia. Znajdowała się 70 km od Nowego Orleanu. Przed eksplozją w jej zbiornikach było 2,6 mln litrów ropy. W momencie eksplozji na platformie przebywało 126 osób. 121 pracownikom udało się uciec.(PAP)
keb/ kar/
Dr Filip Gańczak z IPN.Gańczak z IPN o niemieckich rozliczeniach z nazizmem.
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).