Festiwal Nauki w Krakowie rozpocznie się 12 maja i potrwa do 15 maja. W programie przewidzianych jest około 600 atrakcji: warsztatów, koncertów, wystaw, wykładów. To będzie już 10. edycja festiwalu.
W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest "Technologia-Sztuka-Życie". W czasie wykładów i spotkań organizowanych w ramach festiwalu będzie można m.in. posłuchać o fizycznych podstawach budowy telefonów komórkowych, wziąć udział w Dniu Fizyki na AGH, spotkać się z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem czy zbadać, co kryje się pod warstwą farb muzealnych obrazów.
W ramach Festynu Nauki 13 maja na krakowskim Rynku powstanie miasteczko namiotowe, w którym pracownicy naukowi oraz studenci przeprowadzą eksperymenty oraz pokazy naukowe. Konsultacje z zachowań niewerbalnych, lewitacja nadprzewodnika, sztuka fraktalna, obserwacja plemników różnych gatunków zwierząt pod mikroskopem, zabawy z helem czy ciekłym azotem - to tylko niektóre atrakcje, które czekają uczestników festynu naukowego.
Na stojącej obok ratusza estradzie zaplanowano koncerty zespołów studenckich, orkiestr reprezentacyjnych uczelni, a także występy kabaretów i akademickich sekcji sportowych. W Collegium Nowodworskiego odbędą się wykłady poświęcone zdrowemu trybowi życia. W czasie ich trwania będzie można za darmo wykonać podstawowe badania lekarskie.
Z okazji festiwalu Akademia Sztuk Pięknych 14 i 15 maja otworzy dla zwiedzających pracownię w Collegium Maius UJ, a Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna zakończy festiwal przedstawieniem "Giganci z Gór" w reżyserii Jerzego Stuhra.
W ramach festiwalu planowana jest też seria wycieczek, m.in. noc z krakowskimi duchami, wycieczka pod hasłem "Kamienie w architekturze Krakowa", spacer po wietrzejących zabytkach starego Krakowa i wyprawa do elektrociepłowni w Łęgu.
Swoje osiągnięcia zaprezentują krakowskie uczelnie publiczne, instytucje naukowe, jednostki konsularne oraz instytuty narodowe.
Głównym organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu Nauki jest Politechnika Krakowska.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.