Reklama

Sytuacja powodziowa w Polsce

Nowe ostrzeżenia o intensywnych deszczach wydano dla woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego - podaje MSWiA. Nadal trudna sytuacja jest w woj. małopolskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W nocy mają wystąpić dalsze opady.

Reklama

Małopolskie

Jak podało MSWiA, w związku z wysokim stanem wody na Wiśle w Krakowie zamknięto dla ruchu most Dębnicki w centrum miasta. Na jego przyczółkach rozłożono plastikowe umocnienia, które mają chronić miasto przed zalaniem. Istnieje niebezpieczeństwo, że most może przesunąć się lub obsunąć. Przez Kraków przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. Jak informuje prezydent miasta Jacek Majchrowski, mieszkańcom nie zagraża duże niebezpieczeństwo. Sytuacja w regionie jednak stale się zmienia.

Do uszkodzeń i przerwania wałów doszło na rzece Uszwica w miejscowości Szczurowa, na Stradomce w miejscowości Łapanów, na Skawince w miejscowości Radziszów, Dankówce w miejscowości Jawiszowice, na rzece Upust w miejscowości Zabrnie, na Uldze w miejscowości Rzezawa, na potoku Zygotówka w miejscowości Woźniki, na Wiśle w Jawiszowicach w wyniku podtopienia spowodowanego przerwaniem wału nie działa przepompownia melioracyjna.

Stan alarmowy na rzekach Małopolski przekroczony został w 30 miejscach, zaś stan ostrzegawczy w 10 miejscach. W 20 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe.

W Małopolsce ewakuowano prawie 1200 osób. Strażacy podjęli ponad 2,5 tysięcy interwencji. Zaangażowanych jest około 2200 strażaków zawodowych i 7 tysięcy członków ochotniczych straży pożarnych. Ponad 170 żołnierzy uczestniczy w akcji przeciwpowodziowej w Małopolsce i na Śląsku, a w razie potrzeby - kolejnych około 8 tysięcy pozostaje w gotowości. W kilku miejscach w województwie doszło do awarii sieci energetycznych. Bez prądu pozostaje 4600 odbiorców, m.in. w Krakowie, Skawinie, Zabierzowie, Grybowie, Myślenicach, powiecie bocheńskim. W Małopolsce zamknięto 10 odcinków szlaków kolejowych, m.in. na trasie z Tarnowa do Nowego Sącza (odcinek Kamionka - Nowy Sącz).

Śląskie

W woj. śląskim ewakuowano ok. 600 osób, w tym około 360 w powiecie bielskim oraz 46 w powiecie cieszyńskim i 48 w powiecie gliwickim. Strażacy podjęli około 2700 interwencji. Zaangażowanych jest 516 sekcji zawodowych straży pożarnej i 1569 sekcji ochotniczych oraz 216 sekcji innych służb, w tym: policja, służby miejskie, górnicze, ratownicy. W pracach bierze udział 119 żołnierzy.

Uszkodzenia i przerwania wałów odnotowano w: powiecie bielskim, gmina Wilamowice - przelanie wałów Dankówki, zalany Kaniówek Dankowski, teren Zasola Bielańskiego (koło oczyszczalni ścieków), terenów Pisarzowic i Hecznarowic, przy rzece Pisarzówna; w powiecie bieruńsko-lędzińskim - Bieruń - dzielnica Czarnuchowice, przelanie wody ponad koroną wału, w dzielnicy Bijasowice przerwanie wałów; w powiecie cieszyńskim, gmina Brenna - przerwany wał w Górkach Wielkich, zamknięty most w stronę Bielska; w powiecie cieszyńskim, gmina Strumień - przelanie wałów na Wiśle i Knajce, obszar zalany - ok. 1500 ha, nieprzejezdne drogi: Drogomyśl-Bąków, Drogomyśl Pruchna-Zebrzydowice, Zabłocie-Drogomyśl.

W ciągu najbliższej doby w związku z opadami deszczu w zlewni Warty, Małej Wisły, Przemszy, Pszczynki, Brynicy oraz Soły poziom wody będzie wzrastał. Poziom wody w wielu miejscach przekroczył stan alarmowy - informuje IMiGW. Poziom wody będzie wzrastał także na Małej Panwi, Kłodnicy i Dobrej. Odrą przemieszcza się fala, która przekracza stany alarmowe. W ciągu najbliższej doby woda przekroczy stan alarmowy na wodowskazach Kręciwilk, Poraj (Warta) i Niwki, Kule (Liswatra) - podaje IMiGW. Woda może wystąpić z koryt rzecznych i zalać lub podtopić przybrzeżne tereny.

W powiecie częstochowskim i w Częstochowie wał przeciwpowodziowy na Warcie podmywany jest w dwóch miejscach. Sytuacja jest poważna i grozi przerwaniem wału. W powiecie gliwickim utworzone na terenie miasta rozlewiska są skutkiem przeciekania wałów na niektórych odcinkach Kłodnicy. Powiat pszczyński, gmina Pawłowice - przelewa się woda przez wał ochronny w Krzyżowicach. W Siemianowicach Śląskich - przerwanie wału na rzece Brynicy - przecieki w jednym miejscu na odcinku ok. 40 m. Tarnowskie Góry - bardzo trudna sytuacja na zbiorniku Zielona w Kaletach. Zbiornik grozi przelaniem i wylaniem wody na pobliskie zabudowania w miejscowościach: Zielona-Miotek.

Zagrożenie przerwaniem wałów przeciwpowodziowych w miejscowościach Kalety i Kalety Drukarnia. Na terenie powiatu odnotowano około 100 innych zgłoszeń dotyczących zalanych posesji. W Zabrzu niestabilny jest grunt na wale przeciwpowodziowym w Kłodnicy w dzielnicy Makoszowy. Ewakuowano 26 osób. Zamknięto most na ul. Legnickiej nad rzeką Kłodnicą oraz odcinek ul. Ofiar Katynia.

Podkarpackie

W woj. podkarpackim obowiązują ogłoszone wcześniej alarmy powodziowe dla 11 powiatów, gmin i miejscowości. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje dla 15 powiatów, gmin i miejscowości. Na Wisłoce fala kulminacyjna przepływa pomiędzy Pustkowem, a Mielcem. W Pustkowie stan alarmowy jest przekroczony o 160 cm, a w Mielcu o 155 cm. W godzinach nocnych ewakuowano 11 gospodarstw w gminach: Przecław, Wadowice, Radomyśl. Natomiast w gminie Czermin ewakuowano dobytek 50 gospodarstw. W nocy w powiecie strzyżowskim w miejscowości Żarnowa ewakuowano jedną rodzinę, 4 osoby oraz mienie.

Na Sanie przekroczone są stany ostrzegawcze pomiędzy Przemyślem a ujściem do Wisły. Przy umacnianiu wałów pracują obecnie jednostki straży pożarnej PSP i OSP oraz samorządowe służby komunalne. Straż pożarna skierowała na najbardziej newralgiczne odcinki wałów w powiecie dębickim i mieleckim 1200 strażaków. W dyspozycji wojewody podkarpackiego są żołnierze rezerwy, transportery do ewakuacji, agregaty prądotwórcze, łodzie ratunkowe. Wojewoda podkarpacki skierował do pomocy 100 żołnierzy, którzy działają na rzece Nowy Breń, w gminie Czermin. W gotowości są także żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Podjęto decyzję o skierowaniu w rejon wałów na rzece Nowy Breń, w gminie Czermin 100 żołnierzy ze sprzętem, będących w dyspozycji szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

W chwili obecnej największym zagrożeniem jest nadejście fali kulminacyjnej przemieszczającej się Wisłą z Małopolski. Przy ujściu Wisłoki i Sanu do Wisły może wystąpić cofanie wody w korytach dopływów Wisły.

Trudna sytuacja jest na budowach hydrotechnicznych w gminie Borowa i Czermin, gdzie remontowane są wały i śluzy na dopływach Wisłoki. Do tych rejonów skierowano główne siły Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, które zostaną użyte do umocnienia wałów.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama