Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krystyna Mrugalska, ks. Stanisław Łada oraz Diana i Wojciech Bonowiczowie zostali tegorocznymi laureatami Medalu św. Brata Alberta.
Decyzja kapituły medalu została ogłoszona dzisiaj w Krakowie.
Krystyna Mrugalska została wyróżniona za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin. - To legenda w tym środowisku. Pani Mrugalska jest matką nieżyjącego już Grzegorza, który był osobą niepełnosprawną. Gdy się narodził, całkowicie poświęciła się wspieraniu innych rodzin - opowiada ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Prezes Fundacji św. Brata Alberta w Radwanowicach podkreśla, że laureatka działała w trudnych czasach komunizmu, kiedy istnienie osób z niepełnosprawnościami było tematem tabu. - A jednak udało się jej stworzyć specjalny dział w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Podobne koła powstały w całej Polsce - wspomina. Po 1989 r. dział ten przekształcił się w osobne stowarzyszenie, które na terenie Polski prowadzi liczne placówki. - Filarem tej działalności jest K. Mrugalska. To fundament również dla innych organizacji - dodaje.
Proboszcz z Pruszcza Gdańskiego ks. prał. Stanisław Łada został uhonorowany za to, że od lat 80. XX w. otacza opieką duszpasterską i pomocą charytatywną osoby niepełnosprawne i potrzebujące. - Początkowo wspierał swoich parafian, dziś jego działalność obejmuje już całą archidiecezję gdańską - mówi ks. Isakowicz-Zaleski. Jak dodaje, kapłan robi to z własnej inicjatywy i potrzeby serca. Zawsze podkreśla, że niepełnosprawny to osoba, z którą trzeba się spotkać - opowiada.
Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor i malarz, od lat wspiera Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko". Maja Jaworska, dyrektor fundacji, przypomina, że artysta od samego początku zasiada w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. - Co roku robi to nieodpłatnie, wspiera także osoby z niepełnosprawnościami, które marzą o karierze artystycznej. Swoje dzieła przekazuje na aukcje, które Fundacja Anny Dymnej organizuje na rzecz potrzebujących artystów - mówi M. Jaworska.
Diana i Wojciech Bonowiczowie zaangażowali się w pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną już jako studenci. W latach 80., w ramach Ruchu "Wiara i Światło", prowadzili wspólnotę dla małych dzieci, zwaną "Małymi Muminkami". - Pomimo że potem założyli rodzinę, wciąż prowadzą tę wspólnotę - podkreśla ks. Isakowicz-Zaleski. A M. Jaworska dodaje: - Wojciech wspiera również naszą fundację. Jego wiedza, delikatność i podejście do osób niepełnosprawnych i ich rodzin są nieocenione.
Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród laureatów są również m.in. premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll, Agata Kornhauser-Duda czy Jakub Błaszczykowski.
Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.
Wręczenie Medali św. Brata Alberta odbędzie się 18 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.