Ostatnia droga prezydenta

Kondukt pogrzebowy przejdzie ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarską, Podwalem Staromiejskim, Pańską, Węglarską oraz Piwną.

Władze Gdańska w czasie konferencji prasowej, która odbyła się przed Urzędem Miasta, podały informację dotyczącą przebiegu uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza 18 i 19 stycznia.

O szczegółach wprowadzenia trumny z ciałem prezydenta do bazyliki Mariackiej informowała Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydent Gdańska.

Kondukt pogrzebowy wyruszy z ECS w piątek o godz. 17 i przejdzie ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarską, Podwalem Staromiejskim, Pańską, Węglarską oraz Piwną. - Ruszymy trasą przez miasto, po drodze będziemy mijać ważne miejsce dla pana prezydenta. Pierwsze miejsce to I Liceum Ogólnokształcące, którego jest absolwentem. Dalej kondukt przejdzie ulicami Łagiewniki i Stolarską. Tuż obok nich znajduje się ulica Mniszki, gdzie się prezydent się wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice - pani Teresa i pan Ryszard. Później skręcimy w Podwale Staromiejskie, po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą ukończył prezydent - mówiła A. Dulkiewicz.

Dodała, że na trasie konduktu znajdą się też pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie w czasach PRL liczne manifestacje organizował Ruch Młodej Polski, oraz bazylika św. Mikołaja, w której samorządowiec został ochrzczony.

Na trasie konduktu rozbrzmiewać będą chóralnie dzwony kościoła św. Katarzyny. Dzwonić będzie konfraternia dzwonników karmelickiego kościoła św. Katarzyny. Najpierw odezwie się największy dzwon "Katarzyna", następnie dołączy 5 pozostałych dzwonów kołysanych. Ostatnie pożegnanie wyśpiewa dzwon "Pokój i Pojednanie".

W świątyni odbędzie się Msza św., a następnie do północy także będzie możliwość pożegnania z prezydentem. W nocy zwłoki zostaną poddane kremacji.

W sobotę od godz. 7 będzie można pomodlić się w Kaplicy Królewskiej (przy bazylice). Odwołano tym samym zapowiadaną wcześniej możliwość porannej modlitwy w bazylice ze względów bezpieczeństwa. Zostanie otwarta dopiero o godz. 10.

W wielu miejscach zostaną rozstawione telebimy i głośniki dla osób, które nie zdołają dostać się do bazyliki Mariackiej. - Ekrany staną na ul. Długiej, Targu Węglowym, Ołowiance i na skwerze Świętopełka - poinformowała A. Dulkiewicz.

Na czas uroczystości w piątek i sobotę komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. - Apeluję o korzystanie z niej, by nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości - dodała A. Dulkiewicz. Bezpłatnie będą również przejazdy SKM i PKM. Wiele ulic zostanie zamkniętych dla ruchu.

Na konferencji poproszono po raz kolejny, żeby zamiast kwiatów i zniczy mieszkańcy, którzy przyjdą pożegnać prezydenta, wsparli wolontariuszy, zbierających - zgodnie z wolą rodziny - pieniądze na dwa cele - Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Rodzina, jak dodano, prosi także o nieskładanie kondolencji.

W czwartek 17 stycznia o godz. 15 w Dworze Artusa odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona pamięci P. Adamowicza, z udziałem radnych miejskich wszystkich kadencji od 1990 roku.  Od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny wystawiona zostanie trumna z ciałem zmarłego, z udziałem asysty honorowej. Będzie można przyjść i pożegnać się z prezydentem, a także wpisać się do księgi kondolencyjnej. ECS będzie otwarte cały czas.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
11°C Sobota
dzień
wiecej »