Papież Franciszek wyraził w czwartek pragnienie, by proboszczowie i rabini współpracowali ze sobą w lokalnych wspólnotach w służbie na rzecz "cierpiącej ludzkości", pokoju i dialogu. Zwrócił też uwagę na znaczenie osobistych więzi między chrześcijanami i żydami.
Franciszek mówił o tym podczas spotkania w Watykanie z uczestnikami konferencji zorganizowanej w związku z przypadającą w zeszłym roku 50. rocznicą śmierci niemieckiego kardynała Augustina Bei - działacza ekumenicznego i orędownika dialogu międzyreligijnego.
Przypomniał, że kardynał odegrał decydującą rolę w powstaniu kilku ważnych dokumentów Soboru Watykańskiego II. Jednym z nich była historyczna i przełomowa deklaracja "Nostra aetate" o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich.
"Kardynał Bea musiał stawić czoła licznym oporom w swej pracy na rzecz dialogu. Mimo oskarżeń i oszczerstw szedł naprzód z wytrwałością człowieka, który nie przestaje kochać" - mówił papież.
Następnie powiedział: "Przyjaźń i dialog między żydami i chrześcijanami powinny wykraczać poza granice wspólnoty naukowej. Byłoby na przykład piękne to, gdyby w jednym mieście rabini i proboszczowie pracowali razem wraz ze swymi wspólnotami, w służbie cierpiącej ludzkości i krzewili drogi pokoju oraz dialogu ze wszystkimi".
Franciszek apelował też o to, by "osobiste więzi między chrześcijanami i żydami stworzyły żyzny teren dla korzeni" jeszcze większej wspólnoty.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.