Reklama

Kard. Parolin: Kościół w Chinach potrzebuje jedności i zaufania

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin opatrzył wstępem książkę: „Kościół w Chinach. Przyszłość do napisania”.

Reklama

Książka powstała pod redakcją o. Antonio Spadaro, jezuity, redaktora naczelnego pisma „La Civiltà Cattolica”. Kard Parolin przedstawia we wstępie drogę Kościoła katolickiego w Chinach w ciągu ostatnich stu lat, kroki do podjęcia na przyszłość oraz problemy wciąż otwarte, zatrzymując się szczególnie na wyzwaniu ewangelizacji. Należy zachować w pamięci wielkie dziedzictwo duchowe lokalnych wspólnot katolickich ze szczególnym uwzględnieniem wielkich cierpień oraz przeciwności przeżywanych przez katolików chińskich w ciągu ostatnich lat. Trzeba równocześnie zapisywać nowy rozdział przyszłości Kościoła w Chinach – podkreśla purpurat.

Sięgając do przeszłości, kard. Parolin wspomina o Liście Apostolskim Maximum illud Benedykta XV. Mija dokładnie 100 lat od jego publikacji. Papież zwracał uwagę na potrzebę powrotu do źródeł duchowych i duszpasterskich misji w świecie. Wskazywał także konkretne zalecenia, wśród nich mocne i konkretne przesłanie, że misje nie są rozszerzaniem chrześcijaństwa zachodniego, ale przejawem obecności Kościoła, który pragnie być uniwersalny. Chiny stały się w ten sposób „laboratorium” misyjnym, od którego bierze początek przemyślane i odnowione dzieło ewangelizacyji skierowane do całego świata.

To nowe podejście do misji dojrzewające w Chinach zostało następnie podjęte w całym świecie na bazie mocnego poczucia powszechności Kościoła. Z niego wypływało pośrednio uznanie równej godności wszystkich ludów i wszystkich krajów, dla których było przeznaczone orędzie Ewangelii. Dokument podkreślał wielką rolę miejscowego duchowieństwa, solidnie uformowanego, zdolnego również do znoszenia prześladowań. Pomimo wielu prób i trudności, Kościół, który wtedy zapuścił korzenie jest dzisiaj żywy.

Od tamtych czasów upłynęło wiele lat i sporo się zmieniło. Także obecnie wierzący w Chinach powinni przejąć troskę o przyszłość Kościoła. Ewangelizacja tego kraju także dzisiaj pozostaje wyzwaniem decydującym dla całego katolicyzmu. W tym kontekście pilnym zadaniem pozostaje przede wszystkim odbudowanie jedności Kościoła. Kroki w tym kierunku zostały niedawno podjęte. Ożywieniu głoszenia Ewangelii w Chinach służyło włączenie do pełnej jedności siedmiu Biskupów wyświęconych wcześniej bez mandatu Papieża. W ten sposób wszyscy biskupi po wielu dziesiątkach lat są w jedności z następcą Apostoła Piotra. Kościół w Chinach potrzebuje jedności, zaufania oraz nowego impulsu duszpasterskiego.Tymczasowe porozumienie dotyczące nominacji biskupich z 22 września 2018 roku jest dopiero punktem wyjścia. Głoszenie Ewangelii w Chinach nie może być oddzielone od postawy szacunku, uznania oraz zaufania do chińskiego ludu oraz jego legalnych władz – podkreśla Kard. Parolin. Stolica Apostolska pragnie współpracować z Chinami w takich dziedzinach jak pokój, ochrona środowiska, spotkanie kultur, sprzyjając umacnianiu zgody oraz przyczyniając się do dobra ludzkości.

Kościół w żadnym wypadku nie zapomina o ofiarach swoich synów i córek w Chinach – zapewnił kard. Parolin – ale właśnie wpatrując się w ich przykład stawia sobie pytanie o najbardziej odpowiednie sposoby, aby dotrzeć do tych, którzy nie znają jeszcze Dobrej Nowiny oraz oczekują na wiarygodne świadectwo ze strony tych, którzy noszą imię chrześcijan. Działania Stolicy Apostolskiej w kontekście chińskim mają na celu otwarcie możliwości głoszenia Ewangelii z większą wolnością w konkretnych realiach społecznych, politycznych i kulturalnych. Kościół katolicki w Chinach nie jest ciałem obcym, ale integralną i aktywną częścią całości i może wnieść wkład w budowanie harmonijnego oraz szanującego się społeczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama