Dzisiaj od samego rana odprawiane są Msze św. w miejscach, w których zakwaterowani zostali powodzianie z Sandomierza.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz zwraca szczególną wagę na to, by dotkniętych tragedią ludzi wesprzeć duchowo. Msze św. i modlitwy sprawowane są w kościele rektoralnym pw. Ducha Świętego, przy którym mieści się Ośrodek „Radość Życia” Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz w budynkach szkół podstawowych i gimnazjum, gdzie zakwaterowani są dotknięci klęską żywiołową mieszkańcy Sandomierza.
Eucharystia pod przewodnictwem bp. Nitkiewicza sprawowana jest również w prawobrzeżnej części miasta, na tzw. osiedlu hutniczym, gdzie jego mieszkańcy przy pomocy straży, wojska, policji oraz wielu ochotników nieustannie umacniają wały, by ocalić swoje mieszkania oraz hutę szkła przed zalaniem.
Po południu w dotkniętej klęską powodzi prawobrzeżnej części miasta, tuż za mostem na Wiśle, bp Nitkiewicz odprawi Mszę św. dla wszystkich, dotkniętych tragedią oraz niosących im pomoc służb mundurowych i wolontariuszy.
Jak poinformował KAI ks. Michał Szawan, dzisiejsze modlitwy i Msze św. mają szczególny wymiar także dla rodzin i dzieci z zalanej prawobrzeżnej części miasta, które miały przystąpić dziś do pierwszej Komunii świętej. Uroczystość ta odbędzie się w innym terminie, gdyż zalany został kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu Nadbrzezie.
Od pierwszych dni powodzi bp Krzysztof Nitkiewicz odwiedza osobiście miejsca zalane i rozmawia z poszkodowanymi. Hierarcha zaapelował już o pomoc, która płynie z całego kraju. „Równolegle z pomocą materialną sandomierscy księża docierają także ze wsparciem duchowym dla powodzian. - Na bieżąco udzielają go wraz z alumnami z Wyższego Seminarium Duchownego i siostrami zakonnymi – informuje ks. Michał Szawan.
Nadal przyjmowana jest wszelka pomoc nie tylko materialna, ale też psychologiczna oraz medyczna, gdyż poszkodowani narzekają na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Udostępniony został specjalny rachunek bankowy Caritas Diecezji Sandomierskiej, na który można dokonywać wpłat: 81 1060 0076 0000 3200 0031 9541 z dopiskiem „Pomoc powodzianom”.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.