Dwa pierwsze ustępstwa udało się wynegocjować kościelnej komisji z rządem Kuby. Komunistyczne władze zgodziły się na przeniesienie więźniów politycznych do prowincji, z których pochodzą, by umożliwić bliskim lepszy kontakt.
Natomiast chorzy więźniowie otrzymają pomoc medyczną w szpitalach. Ustępstwa są owocem rozmów z rządem Raula Castro, prowadzonych przez kard. Jaime Ortegę. Metropolita stołecznej Hawany negocjuje zwolnienie z racji humanitarnych ponad 200 tamtejszych więźniów politycznych.
Kościelno-rządowe spotkanie odbyło się 19 maja trwało ponad 4 godz. Uczestniczył w nim sam prezydent kraju. Były to pierwsze rozmowy państwo-Kościół od czasu przejęcia władzy przez brata Fidela Castro. Kard. Ortega wyraził zadowolenie ze statusu partnera strony rządowej, jakie przyznały Kościołowi władze reżimowe w czasie negocjacji. Hierarcha podkreślił dobrą wolę w kwestii losu więźniów. W tym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania z władzami. Gazety ogłosiły już, że w połowie czerwca wizytę na Kubię złoży szef watykańskiej dyplomacji, abp Dominique Mamberti. Można to uznać za kolejne ustępstwo i akt dobrej woli władz w Hawanie wobec opozycji.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."