Na statkach nie było Polaków

Na pokładzie żadnego ze statków konwoju z pomocą dla Strefy Gazy nie było Polaków. Ewa Jasiewicz, o której media pisały, że płynęła jednym z nich, deklaruje brytyjskie obywatelstwo - powiedział Jacek Olejnik z ambasady RP w Izraelu.

"Na pokładzie (...) nie było żadnego Polaka, łącznie z panią Ewą Jasiewicz, która deklaruje obywatelstwo brytyjskie i posługuje się brytyjskim paszportem" - powiedział Olejnik. Jasiewicz to polsko-brytyjska dziennikarka i działaczka obrony praw człowieka.

W poniedziałek rano izraelska marynarka wojenna zaatakowała konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. W operacji zginęło dziewięciu propalestyńskich aktywistów, a ok. 20 zostało rannych. Operacja wywołała fale oburzenia i protestów na całym świecie.

II sekretarz polskiej ambasady w Tel Awiwie odpowiedzialny za kontakty z mediami podkreślił, że "nikt, ani ona (Jasiewicz), ani jej rodzina, ani organizatorzy flotylli nie poinformowali polskiego rządu, czy też bezpośrednio konsula o tym, że Ewa Jasiewicz będzie na statku jako polska obywatelka". "W związku z tym nie ma możliwości żadnej interwencji. My jedynie sprawdzamy w MSZ, mniej więcej co pół godziny, czy jakakolwiek osoba, łącznie z panią Ewą, posługiwała się polskim paszportem, co dałoby konsulowi możliwość spotkania się z nią, czy z kimś innym, kto zadeklarowałby polskie obywatelstwo" - tłumaczył Olejnik.

"Obecnie sytuacja jest taka, że my oczywiście non stop śledzimy wydarzenia związane z zatrzymaniem flotylli, ale w żaden sposób bezpośrednio nie jesteśmy w stanie działać, czy spotykać się z tymi osobami, ponieważ nie są to Polacy" - dodał.

Na pytanie o ewentualne podwójne obywatelstwo zatrzymanych, odpowiedział, że ambasada "nie ma na ten temat żadnej informacji". "Prosimy Izraelczyków o to, że gdyby zobaczyli podwójny paszport, czy podwójne obywatelstwo, w tym polskie, to żeby automatycznie nas powiadomili" - powiedział Olejnik. Dodał, że tak dzieje się w przypadku obywateli innych państw; wtedy na miejsce do zatrzymanego od razu przyjeżdża konsul właściwego kraju.

"Wczoraj w nocy otrzymaliśmy listę osób, które już zostały do tego momentu sprawdzone przez Izraelczyków - tam nie było Polaków. Każda kolejna informacja z MSZ potwierdza to, że tam nie było Polaków" - podkreślił.

Pytany o status zatrzymanych przez Izraelczyków osób znajdujących się na liście, powiedział: "To są osoby, które albo trafiły do szpitala ze względu na obrażenia - ta informacja tyczy się jednego z tych statków - albo osoby, które były na tym lub innych statkach i już zostały sprowadzone na ląd w porcie Aszdod i wprowadzone do takiego dużego namiotu". Zastrzegł, że "polska placówka dyplomatyczna nie może dostać (...) konkretnych informacji, dlatego że tam nie ma Polaków". "Nie mamy mocy prawnej do uzyskania takich informacji" - dodał.

"Z briefingów armii izraelskiej i rządu wiemy, że wszyscy najpierw trafiają do takiej odprawy paszportowej, gdzie sami podejmują decyzję, czy natychmiast chcą zostać deportowani, oczywiście w asyście swojego konsula, czy nie" - wyjaśniał Jacek Olejnik. "Jeżeli nie, z ogólnie dostępnych informacji wiemy, że (zatrzymani) są aresztowani na 72 godziny i konsul ma wtedy możliwość dostępu do takiej osoby. Ale nie jest tak, że prosto ze statków trafiają do więzienia" - zastrzegł.

Według wtorkowych doniesień izraelskiego radia, 480 zatrzymanych zgrupowano w więzieniu w porcie Aszdod na południu Izraela, podczas gdy 48 pozostałych odwieziono na lotnisko im. Ben Guriona w Tel Awiwie, skąd mają odlecieć do swoich ojczystych krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  30°C Poniedziałek
  wieczór
  26°C Wtorek
  noc
  wiecej »