W Rzymie trwa Europejski Kongres Powołaniowy. Organizuje go Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Poświęcony jest refleksji na temat wyzwań i perspektyw po ubiegłorocznym Synodzie Biskupów na temat młodzieży.
W spotkaniu uczestniczą delegaci 22 europejskich episkopatów, w tym również przedstawiciele z Polski.
Uczestnicy kongresu dzielą się swym doświadczeniem na temat tego, co aktualnie dzieje się w Kościele i jakie wynikają z tego wnioski na przyszłość. „Odpowiedź na kryzys powołań to przede wszystkim osobiste nawracanie się oraz świadectwo bycia uczniem i misjonarzem, a nie tworzenie kryzysowych programów duszpasterskich” – mówi uczestniczący w spotkaniu ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży oraz koordynator European Vocations Service (EVS). Wskazuje on, że tylko ten, kto sam spotkał Jezusa jest w stanie doprowadzić do Niego innych. „Kryzys powołań, czy kryzys powołanych, to też kryzys społeczeństwa i rodziny” – podkreśla ks. Parafiniuk.
“Przede wszystkim to nieustanne przypominanie, że każdy z nas jest powołany i że to powołanie realizuje się w różny sposób. I również ważne jest przypomnienie, że duszpasterstwo powołań nie stanowi jednej z gałęzi duszpasterstwa w Kościele, ale pozostaje integralną częścią duszpasterstwa młodzieży i duszpasterstwa w ogóle. Zwrócono tu też uwagę na wielką rolę rodzin w procesie odkrywania powołania i również na to, że każdy z nas jest odpowiedzialny za powołania w Kościele – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Parafiniuk. - Wybrzmiewa różnica między wszystkimi kontekstami, w których żyjemy. Mamy tutaj rektora seminarium greckokatolickiego ze Lwowa, który ma ponad dwustu kleryków w swoim seminarium, co równe jest sumie kleryków w wielu krajach europejskich. To zróżnicowanie bardzo mocno widać i ono jest bogactwem tego spotkania; to że możemy się dzielić i zauważać różnice kontekstów, w których żyjemy. Ale przy tym wszystkim zależy nam na jednym – pomocy młodym w odkrywaniu powołania i prowadzeniu ich do Chrystusa.”
Jutro uczestnicy Europejskiego Kongresu Powołaniowego zostaną przyjęci na specjalnej audiencji przez Papieża Franciszka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.