Inicjatywa odnowienia w Europie dawnych szlaków pątniczych dotarła też na Łotwę. Aktywnie działa tu Stowarzyszenie Szlaku Św. Jakuba, którego celem jest wyznaczenie i promocja łotewskiego odcinka pielgrzymkowej drogi z północy na południe kraju.
Około trzystukilometrowa trasa ma prowadzić od granicy z Estonią do granicy z Litwą. Póki co, przecieranie pątniczego szlaku odbywa się w kierunku odwrotnym – z południa na północ. W marcu międzynarodowa grupa pielgrzymów przeszła z litewskich Żagor do Tervete na Łotwie. A w minioną niedzielę (30 czerwca) ekipa entuzjastów Camino de Santiago dotarła do przedmieść Rygi (Jaunmārupe). Około dwudziestoosobowa grupa przeważnie młodych ludzi pokonała, mimo upału, w mniejszych grupach pieszych i rowerowych malowniczy odcinek drogi wiodącej pośród lasów i bagien ciągnących się między dolnymi biegami rzek Lelupy i Dźwiny.
Sama inicjatywa wytyczenia Szlaku Św. Jakuba przez Łotwę ma charakter raczej kulturalno-turystyczny. Posiada jednak ekumeniczne wsparcie Kościołów katolickiego i luterańskiego, a być może przyczyni się też do odkrycia przez młode pokolenie chrześcijańskich korzeni bałtyckich narodów.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.