Reklama

Partie przygotowują się na wybory

Partie polityczne przygotowują się na ogłoszone przez prezydenta na 13 października wybory parlamentarne. PiS ma już gotowe listy, Koalicja Obywatelska zaprezentowała "jedynki", Lewica ogłosiła sztab i formułę startu; PSL wkrótce przedstawi kandydatów, a Kukiz'15 chce "korzystać z list" m.in. PSL.

Reklama

We wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych na 13 października. Postanowienie - jak dodał - zostało przesłane do kancelarii premiera. Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

PiS przedstawiło w połowie lipca "jedynki" na najbliższe wybory. Liderami list wyborczych tej partii będą m.in.: Jarosław Kaczyński - w Warszawie, premier Mateusz Morawiecki - w Katowicach. W okręgu podwarszawskim "jedynką" został szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier Jacek Sasin w Chełmie, wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński w Łodzi, a szef KPRM Michał Dworczyk w Wałbrzychu.

W minionym tygodniu komitet polityczny PiS zatwierdził kompletne listy na jesienne wybory, które mają być zaprezentowane wkrótce. Partia finalizuje także prace nad programem wyborczym, którego podstawą mają być dyskusje, które były prowadzone w trakcie trzydniowej konwencji programowej w Katowicach. Program - zgodnie z zapowiedziami najważniejszych polityków partii - ma być gotowy przed oficjalnym startem kampanii.

Od niemal dwóch miesięcy swoje prace prowadzi także sztab wyborczy PiS, którego szefem został europoseł, były szef komitetu wykonawczego Joachim Brudziński, a jego zastępcą europoseł Tomasz Poręba (szef sztabu w ostatnich wyborach samorządowych i wyborach do PE). Politycy PiS od połowy lipca organizują również pikniki rodzinne i spotkania z mieszkańcami poszczególnych regionów Polski.

Platforma Obywatelska jako jedyna dotychczas potwierdziła, że wystartuje jako koalicyjny komitet wyborczy Koalicja Obywatelska, w skład którego wchodzą także Inicjatywa Polska, Nowoczesna i Zieloni. Oznacza to, że KO jako jedyny zapowiedziany dotychczas komitet będzie musiała przekroczyć 8 proc. próg wyborczy.

W minionym tygodniu lider PO Grzegorz Schetyna, liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka oraz szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przedstawili "jedynki" KO. Wśród liderów list znaleźli się m.in.: Schetyna, Nowacka, a także były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, b. wiceszef MSZ w rządzie PiS Paweł Kowal, b. minister sprawiedliwości Borys Budka, dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i pediatra dr Riad Haidar.

Schetyna zastrzegł, że listy wyborcze KO nie są jeszcze kompletne. 14 sierpnia zarząd ma kontynuować prace nad listami oraz zająć się listami kandydatów na senatorów. Na 17 sierpnia zaplanowane są posiedzenia rad krajowych ugrupowań tworzących Koalicję Obywatelską.

Lewica, w skład której wchodzą SLD, Wiosna Roberta Biedronia i Razem, wystartują w jesiennych wyborach parlamentarnych jako KW Lewica, przy czym bazę organizacyjno-prawną startu stanowić będą struktury SLD. W poniedziałek Lewica ogłosiła skład swojego sztabu wyborczego. Pokieruje nim Robert Biedroń, który ostatecznie nie będzie kandydował do Sejmu. W skład sztabu wyborczego KW Lewica wejdą m.in. reprezentanci Unii Pracy, Inicjatywy Feministycznej, PPS, Twojego Ruchu, Kongresu Świeckości i stowarzyszenia "Ordynacka".

PSL wystartuje jako komitet wyborczy PSL-Koalicja Polska, w skład którego - jak zapowiedział na początku sierpnia lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz - mają wejść m.in. posłowie koła UED, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Ludowcy mają zatwierdzić listy kandydatów i zaprezentować liderów list po 17 sierpnia, kiedy to w Płocku odbędzie się krajowa konwencja wyborcza partii. Według informacji PAP, wśród "jedynek" PSL mają znaleźć się m.in. Kosiniak-Kamysz, Władysław Teofil Bartoszewski, wiceszefowa Stronnictwa Urszula Pasławska, b. minister sprawiedliwości, poseł Marek Biernacki i Jacek Protasiewicz.

Toczą się także rozmowy między PSL a Kukiz'15. Do tej pory nie wiadomo, w jakiej formule wystartują członkowie ruchu Pawła Kukiza. Według deklaracji posła Marka Sawickiego (PSL), jeśli Kukiz'15 będzie gotowe iść w wyborach parlamentarnych na listach PSL, wówczas znajdą się miejsca dla przedstawicieli tego ruchu.

Paweł Kukiz stwierdził niedawno, że "nie wchodzi do PSL", ale "korzysta z ich list, bo sam nie ma czasu ani środków, by zebrać 130 tys. podpisów i stworzyć własne".

Niektórzy członkowie ruchu Kukiz'15 prawdopodobnie wystartują z list innych partii, w tym PO czy PiS. Pod koniec lipca Tomasz Rzymkowski wraz z Krzysztofem Sitarskim i Norbertem Kaczmarczykiem dołączyli do klubu PiS i według informacji PAP mają wystartować w wyborach z list tej partii.

Osobno wystartują Bezpartyjni Samorządowcy, którzy poinformowali w ubiegłym tygodniu, że odrzucili współpracę z Polskim Stronnictwem Ludowym i Kukiz'15, z którymi wcześniej rozmawiali o ewentualnym połączeniu sił. Część osób z BS w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego startowało wraz ze środowiskiem Roberta Gwiazdowskiego jako Polska Fair Play.

Swój start zapowiedzieli również przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość, którzy w lipcu zarejestrowali partię polityczną. Nowe ugrupowanie polityczne łączy teraz partie: KORWiN i Ruch Narodowy oraz środowiska Grzegorza Brauna i Kai Godek. Jak zapowiedział poseł Jakub Kulesza, wciąż jednak trwają rozmowy z potencjalnymi koalicjantami.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 roku.

O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, WYBORY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama