Starcia w Kirgistanie

Co najmniej dwie osoby zginęły koło Oszu w starciach, do jakich doszło w poniedziałek między kirgiskimi siłami bezpieczeństwa a miejscowymi Uzbekami - informują przedstawiciele władz kirgiskich i obrońcy praw człowieka.

Według pracującego dla organizacji Human Rights Watch Ole Solvanga walki wybuchły, gdy siły rządowe prowadziły patrol w uzbeckim osiedlu Nariman na przedmieściach Oszu.

"Żołnierze rozjechali się, przeprowadzając kontrole i szukając broni; wielu ludzi zostało pobitych. Sytuacja jest bardzo napięta. Władze muszą być bardzo ostrożne, jeśli chodzi o sposób prowadzenia kontroli" - powiedział działacz, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że około 20 osób zostało rannych, a lekarze, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą dotrzeć do dalej położonych rejonów, gdzie mogą być inni poszkodowani.

Rzecznik rządu tymczasowego w Biszkeku Timur Kamczibekow powiedział, że siły kirgiskie w Narimanie "napotkały zbrojny opór". Dodał, że według wstępnych danych w starciach zginęły dwie osoby.

Działaczka praw człowieka Tolekan Ismaiłowa oceniła, opierając się na relacjach świadków i własnych poszukiwaniach, że zginęły cztery osoby. "Wielu rannych kryło sie w domach, młodych gdzieś zabierano. To niedopuszczalne, by w ten sposób zachowywać się wobec cywilów" - oświadczyła. Według niej poniedziałkowa operacja była odpowiedzią na zabicie kirgiskiego milicjanta w uzbeckim rejonie w zeszłym tygodniu.

Na południu Kirgistanu nadal utrzymuje się napięcie po wybuchu 10 czerwca zamieszek, w których zginęło według oficjalnych danych około 2 tys. ludzi. Zniszczone są całe osiedla uzbeckie, a setki tysięcy ludzi opuściło swoje domy. Nowy rząd oskarża zwolenników obalonego w kwietniu prezydenta Kurmanbeka Bakijewa o podsycanie przemocy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Wtorek
  noc
  11°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »