Obchody święta San Fermin, nawiązującego do tradycji z hiszpańskiej Pampeluny, rozpoczęły się w sobotę w Toruniu. Oba miasta wspierają się w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
W Pampelunie uroczytości ku czi św. Fermina organiowane są od XIV wieku. Odbywają się zabawy, parady, koncerty i tańce, a największą atrakcją są gonitwy byków i ludzi, które rozsławił Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi". Od 1911 r. w biegach z bykami zginęło 15 osób.
W Toruniu oczywiście zabraknie wyścigu ludzi z bykami. W sobotę na inaugurację obchodów odbył się koncert wywodzącego się z Pampeluny kwartetu smyczkowego "Quatuor Europa" i gitarzysty Rene Mory, a także występy miejscowych zespołów.
Torunianie i turyści mogli wziąć udział w konkursach i prelekcji o kulturze hiszpańskiej i święcie w Pampelunie. Otwarto też wystawę fotografii Daniela Pacha "Barwy San Fermin". Toruński fotoreporter uwiecznił atmosferę panującą w Pampelunie podczas ubiegłorocznych obchodów ku czi świętego Fermina.
Wieczorem na Starym Mieście, przy Krzywej Wieży bawiono się w południowych rytmach, degustowano hiszpańskie wina i przekąski.
W poniedziałek zostanie otwarta wystawa prac dzieci hiszpańskich miejscowości Segovia i Pampeluna "Moje miasto w 2016 r.", a na piątek zaplanowano spotkanie z kuchnią hiszpańską.
Toruń i Pampeluna starają się o tytuł Eurospejskiej Stolicy Kultury w 20016 r. To miano za sześć lat bowiem nosić będzie po jednym mieście z Polski i Hiszpanii. Władze Torunia i Pampeluny w 2008 r. zawarły porozuminie, które przewiduje współpracę kulturalną i współne działania promocyjne.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.