Sześć tysięcy dzieci z rodzin polonijnych zza wschodniej granicy, będzie gościć w tym roku w 23 ośrodkach wypoczynkowych Caritas na terenie całej Polski.
Caritas w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży Polonijnej z Republik byłego Związku Radzieckiego, z którego do tej pory skorzystało prawie 100 tysięcy dzieci. Od pięciu lat, dla kilku tysięcy dzieci, wypoczynek jest dofinansowywany przez Biuro Polonijne Senatu RP.
Głównym założeniem programu jest zorganizowanie atrakcyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat i umożliwienie im wspólnego pobytu z dziećmi z Polski w trakcie 14 dniowych turnusów wypoczynkowych. Nabór dzieci na kolonie odbywa się w porozumieniu z Caritas Ukraina, Caritas Białoruś oraz Parafiami Rzymsko i Greko-Katolickimi i Związkami Polaków. Kolonie mają charakter integracyjny, dzieci polonijne wypoczywają wspólnie z dziećmi z Polski, w zależności od wieku uczestnicy kolonii są podzieleni na grupy.
Celem projektu jest rozwinięcie wśród dzieci Polaków zamieszkałych za granicą, poczucia tożsamości narodowej i patriotycznej oraz doskonalenie języka polskiego. Dzieci i młodzież polonijna co roku zapoznaje się z tradycjami, kulturą oraz obrzędami polskimi. Wycieczki krajoznawcze ubogacają ich wiedzę o kraju. Istotnymi celami są też poprawa stanu zdrowia i kondycji fizycznej dzieci, kształtowanie umiejętności właściwego zachowania oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości i akceptacji samego siebie.
Każdy turnus realizuje przygotowany wcześniej indywidualny program kolonii, w którym przewidziane są zarówno zajęcia ruchowe, taneczne, sportowo-rekreacyjne, jak również zajęcia z elementami socjoterapii, mające na celu pomóc wzmocnić osobowość uczestników, integrować się im w grupie, zauważać złe wpływy otoczenia i wybierać właściwe wzorce do naśladowania. Czas spędzony podczas letniego wypoczynku zorganizowanego przez Caritas w Polsce, uczy uwrażliwienia na przyrodę, dostrzegania problemów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Zadania zaplanowane podczas kolonii mają także charakter materialny. W miarę potrzeb dzieci i młodzież otrzymują od Caritas odzież, obuwie, odzież sportową, środki higieny osobistej oraz przybory szkolne i zabawki.
Dyrektor Caritas Polska odwiedził ośrodek wypoczynkowy Caritas Diecezji Płockiej w Popowie - Miałem okazję pobyć trochę z dziećmi z Ukrainy, które spędzają wakacje w Polsce. Na koloniach przebywają razem z dziećmi z Polski. Mają więc okazję pogłębić znajomość języka swoich rodziców oraz zaprzyjaźnić się ze swymi rówieśnikami. Program kolonii jest bardzo bogaty: wycieczki, gry i zabawy, czyli to wszystko, co dzieci lubią najbardziej. Jest czas i na naukę, która nie męczy i na rozrywkę – powiedział ks. Marian Subocz.
Każdorazowo, podczas dwutygodniowego wypoczynku dzieci i młodzież mają zapewniony bezpieczny wypoczynek i opiekę pedagogiczno-psychologiczną. W ramach zajęć odbyło się wiele konkursów o tematyce religijnej, przyrodniczo-geograficznej. Dzieci korzystają ze sprzętu wodnego, integrują się podczas wspólnych spotkań ogniskowych, rozgrywają mecze piłki siatkowej, piłki nożnej i koszykówki.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.