Ponownie w Polsce następuje niepokojący, jeden z najszybszych w Europie, wzrost spożycia alkoholu - podkreśla kościelny Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości, który - jak co roku - apeluje o abstynencję w sierpniu.
W swoim apelu zespół działający przy KEP zwraca uwagę, że mimo iż w ubiegłych latach w Polsce udało się zatrzymać niektóre negatywne trendy, to jednak teraz ponownie następuje niepokojący, jeden z najszybszych w Europie wzrost spożycia alkoholu.
"Nie możemy tej sytuacji akceptować, jeżeli wiemy, że spożywanie alkoholu to główna przyczyna śmierci i długotrwałego kalectwa. To podstawowe źródło przemocy w rodzinie oraz negatywny przykład dla młodzieży, wśród której spożywanie alkoholu to obecnie najpowszechniejsze zachowanie ryzykowne" - czytamy w apelu.
Zespół apeluje do władz państwowych i samorządowych "o nieuleganie presji środowisk, które lobbują za poszerzeniem dostępności alkoholu". "Pamiętajmy, że pozorne zyski dla budżetu osiągane przez łatwiejszą dostępność alkoholu zostaną natychmiast wchłonięte przez czarną dziurę kosztów powiązanych z większym spożyciem alkoholu" - głosi apel. Jego autorzy dodają, że abstynencja pozwala przezwyciężać egoizm i podejmować troskę o bliźnich oraz jest znakiem sprzeciwu wobec towarzyskiego przymusu picia.
Zdaniem przewodniczącego Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp. Tadeusza Bronakowskiego, zachęta Kościoła do abstynencji często wzbudza kontrowersje i sprzeciw, spowodowane niezrozumieniem jej wartości.
Bp Bronakowski dodaje, że podstawowym środowiskiem kształtowania trzeźwości i uzdalniania do abstynencji powinna być każda rodzina. Hierarcha podkreśla, że co piąta Polka w ciąży pije alkohol.
W 1984 r. biskupi zebrani na 201. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski po raz pierwszy wezwali naród do powstrzymania się od spożywania wszelkich napojów alkoholowych. Przy tej okazji sierpień ogłoszono miesiącem abstynencji. Miesiąc ten wybrano ze względu na wielkie uroczystości maryjne i ważne rocznice narodowe. 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Święto Wojska Polskiego, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r.; 1 sierpnia obchodzona jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.