Kościół w Afryce musi zacząć myśleć i żyć w perspektywie kontynentalnej, a nie tylko własnego kraju, diecezji czy parafii. Wskazują na to uczestnicy sesji plenarnej Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru SECAM.
W stolicy Ghany dobiega końca jubileuszowe spotkanie zorganizowane z okazji 40-lecia tej instytucji. W czasie obrad duży nacisk położono na konieczność uniezależnienia Afryki od pomocy z zewnątrz.
Jak mówi uczestniczący w spotkaniu bp Jean-Claude Bouchard z Czadu, jest to wydarzenie bardzo ważne, ponieważ stwarza okazję do mówienia jednym głosem, a zarazem pozwala na skonfrontowanie lokalnych doświadczeń w perspektywie całego kontynentu. „Wiele mówi się o perspektywach Kościoła w Afryce i to nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Bouchard. – Podkreślamy, że nasze dzieła musimy realizować przy pomocy własnych środków, a nie tylko czekając na pomoc innych. Kościół w Afryce wciąż jest za bardzo uzależniony od zagranicy i to nie tylko materialnie, ale także gdy chodzi o nowe pomysły czy badania naukowe. Afryka cierpi z powodu niewiary we własne siły. A przecież ma wiele bogactw. Musimy uwierzyć, że los Kościoła na Czarnym Lądzie zależy od nas samych”.
W czasie jubileuszowej sesji w Akrze podjęto także pilne kwestie bioetyczne oraz zastanawiano się jak chronić wartości drogie kulturze afrykańskiej, jednocześnie przyczyniając się do ich rozwoju. Delegacja SECAM została przyjęta przez prezydenta Ghany, który potwierdził wolę współpracy z Kościołem katolickim i innymi wyznaniami w wykorzenianiu ubóstwa. W tej perspektywie zwrócono uwagę na wielki wkład Kościoła w całej Afryce na polu edukacji, służby zdrowia i dzieł charytatywnych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.