Katecheza wprowadza uczniów w świat wartości i pokazuje im, jak kształtować w sobie prawy charakter - przypomniał abp Władysław Ziółek podczas łódzkich obchodów 20. rocznicy powrotu religii do szkoły. Metropolita łódzki przewodniczył 4 września Mszy świętej w katedrze w Łodzi.
Abp Ziółek zwrócił uwagę w homilii, że powrót religii do szkół odbył się dzięki "decyzji światłych Polaków". "Jak pamiętamy, w okresie PRL-u dwukrotnie z polskiej szkoły wyrzucana była katecheza, a wraz z nią krzyż w klasie i modlitwa uczniów. Często szykanowano rodziny, które udostępniały swoje mieszkania na prowadzenie katechezy. Straszono je karami administracyjnymi. Niestety, nigdy katolików w Polsce za to nie przeproszono" - mówił metropolita łódzki.
Zauważył też, że obecnie "środowiska związane swoim ideowym rodowodem z wykonawcami tamtych prześladowań już podejmują działania, które mają na celu doprowadzenie do usunięcia katechezy ze szkoły". "Wypowiadają przy tym absurdalne zarzuty o rzekomym naruszaniu przez katechizację w szkole neutralności światopoglądowej państwa" - stwierdził.
Zdaniem abp. Ziółka katecheza w szkole "jest prawdziwym błogosławieństwem dla uczniów, pedagogów i dla całego społeczeństwa". Na potwierdzenie tego wymienił dwa pożytki płynące z obecności tego przedmiotu w szkole - wprowadzanie uczniów w świat wartości i wskazywanie sposobu kształtowania charakteru.
"Funkcjonowanie katechezy w szkole utrwala przekonanie, iż są wartości chrześcijańskie, które zawsze się sprawdzały w historii Polski, również jako harmonijna symbioza z wartościami patriotycznymi. Teoretycy i praktycy wychowania na całym świecie zgadzają się, że wychowywać znaczy wprowadzać młodego człowieka w świat wartości. Nie wychowuje szkoła, która lekceważy wartości sprawdzone" - uzasadniał metropolita łódzki. Przypomniał też, że spośród wszystkich przedmiotów obecnych w szkole, tylko ten jeden ze swojej istoty odpowiada na pytanie jak żyć. "To właśnie na katechezie uczeń dowiaduje się, co trzeba zrobić, żeby mieć wrażliwe sumienie i umieć spieszyć z pomocą ludziom potrzebującym. A także, jakie podjąć środki i sposoby, aby ukształtować w sobie prawy charakter, zachować tożsamość i osiągnąć nieprzeciętną indywidualność. Jednocześnie młody człowiek uczy się, jakie postawy w sobie wypracować, żeby wszystkich ludzi szanować i obdarzać miłością" - podkreślił abp Ziółek.
W ramach łódzkich obchodów 20. rocznicy powrotu katechezy do polskiej szkoły wykład na temat znaczenia i rangi tego wydarzenia wygłosił ks. prof. Stanisław Dziekoński, dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.