Abp Ziółek w 20. rocznicę powrotu katechezy do szkół

Katecheza wprowadza uczniów w świat wartości i pokazuje im, jak kształtować w sobie prawy charakter - przypomniał abp Władysław Ziółek podczas łódzkich obchodów 20. rocznicy powrotu religii do szkoły. Metropolita łódzki przewodniczył 4 września Mszy świętej w katedrze w Łodzi.

Abp Ziółek zwrócił uwagę w homilii, że powrót religii do szkół odbył się dzięki "decyzji światłych Polaków". "Jak pamiętamy, w okresie PRL-u dwukrotnie z polskiej szkoły wyrzucana była katecheza, a wraz z nią krzyż w klasie i modlitwa uczniów. Często szykanowano rodziny, które udostępniały swoje mieszkania na prowadzenie katechezy. Straszono je karami administracyjnymi. Niestety, nigdy katolików w Polsce za to nie przeproszono" - mówił metropolita łódzki.

Zauważył też, że obecnie "środowiska związane swoim ideowym rodowodem z wykonawcami tamtych prześladowań już podejmują działania, które mają na celu doprowadzenie do usunięcia katechezy ze szkoły". "Wypowiadają przy tym absurdalne zarzuty o rzekomym naruszaniu przez katechizację w szkole neutralności światopoglądowej państwa" - stwierdził.

Zdaniem abp. Ziółka katecheza w szkole "jest prawdziwym błogosławieństwem dla uczniów, pedagogów i dla całego społeczeństwa". Na potwierdzenie tego wymienił dwa pożytki płynące z obecności tego przedmiotu w szkole - wprowadzanie uczniów w świat wartości i wskazywanie sposobu kształtowania charakteru.

"Funkcjonowanie katechezy w szkole utrwala przekonanie, iż są wartości chrześcijańskie, które zawsze się sprawdzały w historii Polski, również jako harmonijna symbioza z wartościami patriotycznymi. Teoretycy i praktycy wychowania na całym świecie zgadzają się, że wychowywać znaczy wprowadzać młodego człowieka w świat wartości. Nie wychowuje szkoła, która lekceważy wartości sprawdzone" - uzasadniał metropolita łódzki. Przypomniał też, że spośród wszystkich przedmiotów obecnych w szkole, tylko ten jeden ze swojej istoty odpowiada na pytanie jak żyć. "To właśnie na katechezie uczeń dowiaduje się, co trzeba zrobić, żeby mieć wrażliwe sumienie i umieć spieszyć z pomocą ludziom potrzebującym. A także, jakie podjąć środki i sposoby, aby ukształtować w sobie prawy charakter, zachować tożsamość i osiągnąć nieprzeciętną indywidualność. Jednocześnie młody człowiek uczy się, jakie postawy w sobie wypracować, żeby wszystkich ludzi szanować i obdarzać miłością" - podkreślił abp Ziółek.

W ramach łódzkich obchodów 20. rocznicy powrotu katechezy do polskiej szkoły wykład na temat znaczenia i rangi tego wydarzenia wygłosił ks. prof. Stanisław Dziekoński, dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »