Komorowska: Doceniam wagę problemu

Anna Komorowska uznała przemoc w szkole za niezwykle ważny problem. Żona prezydenta otworzyła Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej, który odbywa się w środę w warszawskim Pałacu Prymasowskim.

"Doceniam wagę problemu i chylę głowę przed Państwem, że już przez pięć lat zajmujecie się nim" - zapewniła Komorowska.

Celem konferencji, organizowanej w ramach programu społecznego "Szkoła bez przemocy", jest wymiana doświadczeń pomiędzy europejskimi naukowcami, praktykami, działaczami społecznymi oraz politykami.

W konferencji zapowiedzieli udział m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak oraz prof. Dan Olweus (Uniwersytet w Bergen, Norwegia) i Bob van der Meer (Europejska Fundacja Centrum Eksperckie ds. Bezpieczeństwa, Holandia) - światowej sławy eksperci ds. przemocy szkolnej, twórcy autorskich programów profilaktyki i przeciwdziałania agresji. Wyniki badań poziomu przemocy szkolnej w krajach europejskich zaprezentuje prof. Eric Debarbieux - dyrektor Europejskiego Obserwatorium Przemocy Szkolnej we Francji.

Wykładom towarzyszyć będzie dyskusja panelowa z udziałem naukowców, przedstawicieli oświaty, rodziców i dziennikarzy. Uczestnicy będą mogli wziąć także udział w jednym z pięciu warsztatów tematycznych dotyczących problemu przemocy i agresji w szkołach.

Początki programu "Szkoła bez przemocy" sięgają roku 2006, kiedy badania zlecone przez Polskapresse i Media Regionalne wykazały, że 35 proc. badanych postrzegało przemoc w szkołach jako poważny problem. Aż 44 proc. uczniów deklarowało, że było ofiarami przemocy werbalnej. Od kwietnia 2006 roku w dziennikach regionalnych i mediach patronackich programu prowadzona jest kampania informacyjna, przedstawiająca sposoby przeciwdziałania przemocy w szkołach. W czerwcu 2006 roku ogłoszony został kodeks "Szkoły bez przemocy", a od 2008 roku na początku czerwca obchodzony jest Dzień bez Przemocy - uczniowie, ich rodzice i nauczyciele z całej Polski uczestniczą w happeningach, koncertach, marszach, spektaklach i debatach. Co roku w akcję "Szkoła bez przemocy" angażuje się około 15 proc. (ok. 4 tys.) szkół z całej Polski. Prezydent Bronisław Komorowski objął program "Szkoła bez przemocy" swoim patronatem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »