Anna Komorowska uznała przemoc w szkole za niezwykle ważny problem. Żona prezydenta otworzyła Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej, który odbywa się w środę w warszawskim Pałacu Prymasowskim.
"Doceniam wagę problemu i chylę głowę przed Państwem, że już przez pięć lat zajmujecie się nim" - zapewniła Komorowska.
Celem konferencji, organizowanej w ramach programu społecznego "Szkoła bez przemocy", jest wymiana doświadczeń pomiędzy europejskimi naukowcami, praktykami, działaczami społecznymi oraz politykami.
W konferencji zapowiedzieli udział m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak oraz prof. Dan Olweus (Uniwersytet w Bergen, Norwegia) i Bob van der Meer (Europejska Fundacja Centrum Eksperckie ds. Bezpieczeństwa, Holandia) - światowej sławy eksperci ds. przemocy szkolnej, twórcy autorskich programów profilaktyki i przeciwdziałania agresji. Wyniki badań poziomu przemocy szkolnej w krajach europejskich zaprezentuje prof. Eric Debarbieux - dyrektor Europejskiego Obserwatorium Przemocy Szkolnej we Francji.
Wykładom towarzyszyć będzie dyskusja panelowa z udziałem naukowców, przedstawicieli oświaty, rodziców i dziennikarzy. Uczestnicy będą mogli wziąć także udział w jednym z pięciu warsztatów tematycznych dotyczących problemu przemocy i agresji w szkołach.
Początki programu "Szkoła bez przemocy" sięgają roku 2006, kiedy badania zlecone przez Polskapresse i Media Regionalne wykazały, że 35 proc. badanych postrzegało przemoc w szkołach jako poważny problem. Aż 44 proc. uczniów deklarowało, że było ofiarami przemocy werbalnej. Od kwietnia 2006 roku w dziennikach regionalnych i mediach patronackich programu prowadzona jest kampania informacyjna, przedstawiająca sposoby przeciwdziałania przemocy w szkołach. W czerwcu 2006 roku ogłoszony został kodeks "Szkoły bez przemocy", a od 2008 roku na początku czerwca obchodzony jest Dzień bez Przemocy - uczniowie, ich rodzice i nauczyciele z całej Polski uczestniczą w happeningach, koncertach, marszach, spektaklach i debatach. Co roku w akcję "Szkoła bez przemocy" angażuje się około 15 proc. (ok. 4 tys.) szkół z całej Polski. Prezydent Bronisław Komorowski objął program "Szkoła bez przemocy" swoim patronatem.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.