Gdzie, jeśli nie pod krzyż mamy pójść jako teologowie z pytaniami współczesnego człowieka? - pytał abp Henryk Muszyński uczestników trwającego w Poznaniu VIII Kongresu Teologów Polskich.
Odbywający się w Poznaniu VIII Kongres Teologów Polskich potrwa do 16 września. Zorganizowany został przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod hasłem „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”, a tematem obrad jest teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka. Swój udział w kongresie zapowiedziało blisko trzystu teologów reprezentujących wszystkie wydziały teologiczne w Polsce oraz goście z zagranicy.
Podczas trzeciego dnia kongresowych obrad wykład poświęcony relacji wiary i rozumu w refleksji teologicznej wygłosi ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik z UŚ, a ks. prof. dr hab. Marian Machinek z UWM przybliży naukę o prawie naturalnym jako przestrzeni spotkania wiary i rozumu. Z kolei na pytanie: „Jakiej logiki potrzebuje współczesna teologia?” będzie się starał odpowiedzieć ks. dr hab. Jerzy Dadaczyński z UP JPII.
Na zakończenie sesji plenarnej dominikanin o. dr hab. Bogusław Kochaniewicz z UAM przedstawi poglądy Jana Pawła II odnoszące się do sensu ludzkiej egzystencji. Podobnie jak w poprzednich dniach, podczas sesji popołudniowej teolodzy spotkają się w grupach dyskusyjnych, w których będą omawiali zagadnienia poruszone przez prelegentów podczas wykładów.
Kongres – zdaniem organizatorów – ma przekonać szerszy krąg słuchaczy, że teologia Kościoła może zaproponować człowiekowi pełną i przekonującą wizję jego życia w dzisiejszym świecie. Stanowić będzie on także okazję zaprezentowania najnowszych kierunków badawczych w teologii polskiej. Dokładny plan obrad kongresowych można znaleźć na www.kongresteologow.pl.
Kongresy Teologów Polskich odbywają się co kilka lat, poprzedni miał miejsce w Lublinie w 2004 r. Spośród dotychczasowych kongresów sześć odbyło się na KUL, a jeden w klasztorze cystersów w Mogile. W tym roku po raz pierwszy gospodarzem kongresu jest uczelnia świecka – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w którego struktury w 1999 r. został włączony Wydział Teologiczny, istniejący w stolicy Wielkopolski od 1969 r. jako Papieski Wydział Teologiczny.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę