Gdzie, jeśli nie pod krzyż mamy pójść jako teologowie z pytaniami współczesnego człowieka? - pytał abp Henryk Muszyński uczestników trwającego w Poznaniu VIII Kongresu Teologów Polskich.
Prymas senior przewodniczył 15 września, w przedostatni dzień kongresu teologów, porannej Mszy św. sprawowanej w archidiecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.
„Stajemy dzisiaj, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, razem z Maryją, św. Janem i niewiastami pod krzyżem, który jest źródłem światła, mocy i mądrości. I w świetle tej mądrości pragniemy zgłębiać problemy, oczekiwania, a także odpowiedzieć na nadzieje współczesnego człowieka. Jesteśmy to jemu winni” – zaznaczył abp Muszyński, rozpoczynając Eucharystię. Zachęcił też zebranych do modlitwy, „abyśmy jak najpełniej otworzyli się na światło i moc płynące z krzyża”.
W homilii emerytowany metropolita gnieźnieński przypomniał, że przez krzyż „Bóg ocalił swojego Syna, ale i nas w Jezusie Chrystusie, nie od umierania, ale od śmierci wiecznej, od wiecznego zatracenia, od absurdu, od bezsensu”. Zaznaczył jednocześnie, że jest to „dla nas, teologów, bezcenna wskazówka, gdzie mamy szukać ocalenia i odpowiedzi na zadawane dzisiaj pytania: Skąd pochodzę?, Po co żyję?, Dokąd zdążam?, Skąd w świecie absurdalne cierpienie człowieka?”.
Abp Muszyński wyjaśnił też, że to właśnie Chrystus, który pozwolił się ukrzyżować z miłości do nas, „dał nam odpowiedź na nasze bolesne pytania”. „Dokąd więc pójdziemy jako teologowie z naszymi pytaniami, jeśli nie pod krzyż?” – pytał kaznodzieja stwierdzając, iż „bez światła, które płynie z krzyża człowiek sam dla siebie na zawsze pozostanie największym z możliwych paradoksów”.
Zdaniem prymasa seniora, współczesna nauka i technika same pozostają bezsilne w szukaniu odpowiedzi na egzystencjalne pytania człowieka. Dlatego też, aby znaleźć prawdziwe odpowiedzi, które uczynią człowieka naprawdę szczęśliwym „wiedza potrzebuje wiary oświeconej Bożym objawieniem”.
Na koniec abp Muszyński wezwał teologów, aby „wnieśli nieco Bożego światła, Bożej mądrości w ten ciemny i zawikłany świat, w którym żyjemy”. „To jest nasze powołanie i tego oczekuje od nas nasz Pan, Jezus Chrystus” – podkreślił prymas senior.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.