Premier Izraela wezwał w niedzielę żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu do "powściągliwego" okazywania zadowolenia z zakończenia moratorium na budowę nowych osiedli, aby "nie prowokować Palestyńczyków".
W związku z wygaśnięciem 10-miesięcznego moratorium, które następuje w niedzielę o północy, premier Benjamin Netanjahu zwrócił się z tym apelem do ugrupowań prawicowych i skrajnie prawicowych, jak również organizacji skupiających osadników.
"Zachowajcie, tak jak to czyniliście w ciągu tych dziesięciu miesięcy, umiarkowanie i odpowiedzialną postawę" - apelował Netanjahu.
Premier nawiązał przy tym do palestyńskich zapowiedzi, że wobec wygaśnięcia moratorium mogą przerwać bezpośrednie rozmowy pokojowe z Izraelem. Zostały one wznowione we wrześniu po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej ofensywą Izraela w Strefie Gazy na przełomie 2008 i 2009 roku.
Według izraelskiej agencji informacyjnej Ynet, szef rządu poprosił także swych ministrów, aby nie składali żadnych deklaracji z powodu zakończenia okresu zamrożenia budowy nowych żydowskich osiedli na okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu.
Kilka dni wcześniej Netanjahu powiedział, że wznowienie budowy osiedli nastąpi prawdopodobnie "na mniejszą skalę", niż przed ogłoszeniem moratorium.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.