Nie zasługuje na taki 'honor'?

Komisja Europejska zdecydowała, że pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska nie będzie członkiem jury tegorocznej edycji konkursu KE na artykuł o walce z dyskryminacją - dowiedziała się PAP w poniedziałek.

"Pani Radziszewska nie będzie członkiem jury. Już raz była w jury w ubiegłym roku i w tym roku chcemy zmienić skład, by umożliwić udział nowym osobom" - potwierdził PAP Matthew Newman, rzecznik unijnej komisarz ds. praw podstawowych Viviane Reding.

Przeciwko udziałowi Radziszewskiej w jury konkursu KE już w sierpniu zaprotestowały polskie organizacje działające na rzecz równości. Newman zapewnił jednak, że decyzja KE "nie ma z tym związku". Rzecznik odmówił też komentarza na temat protestów środowisk gejowskich i lewicowych domagających się od premiera Donalda Tuska dymisji Radziszewskiej. "Nie mamy nic do skomentowania w tej sprawie" - powiedział.

Minister Radziszewska była członkiem jury konkursu w ubiegłym roku i wówczas - jak informowano PAP w sierpniu w KE - nikt nie zgłaszał protestów. Chodzi o konkurs "Na rzecz różnorodności. Przeciw dyskryminacji" ogłaszany od 2003 roku. Nagrodę przyznaje jury złożone z przedstawicieli mediów oraz ekspertów zajmujących się zagadnieniami przeciwdziałania dyskryminacji.

W rozmowie z PAP Radziszewska wyraziła ubolewanie z powodu wykluczenia z jury, podkreśliła jednak, że ma nadzieję, iż konkurs się odbędzie, ponieważ - jak zaznaczyła - "trzeba nagradzać dziennikarzy, którzy podejmują ten trudny, ale ważny temat, jakim jest dyskryminacja". Powiedziała, że KE nie konsultowała z nią swojej decyzji i wyraziła przypuszczenie, że wynikać ona mogła z "jednostronnej informacji".

"Komisja nie prosiła mnie o żadne wyjaśnienia, ale liczę, że mnie wysłucha. Zamierzam wystosować list do komisarz Reding i mam nadzieję, że uzna moją argumentację" - powiedziała Radziszewska.

W liście do KE stowarzyszenie Pracownia Różnorodności wyraziło w sierpniu opinię, że "pani Radziszewska w żaden sposób nie zasługuje na taki honor". "Ani ze względu na jej pracę na rzecz walki z dyskryminacją, ani ze względu na kompetencje - napisano w liście. - (...) Nie tylko nie podejmowała działań na rzecz walki z dyskryminacją, ale sama prezentowała postawy dyskryminujące, zwłaszcza w odniesieniu do osób LGBTQ".

Do protestu przyłączyły się Feminoteka i Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA), zarzucając polskiemu rządowi brak polityki równościowej oraz niewdrożenie unijnej dyrektywy antydyskryminacyjnej.

Tymczasem w poniedziałek kilku eurodeputowanych z grupy zajmującej się prawami osób LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transseksualne) wystosowało w poniedziałek pytanie w sprawie Radziszewskiej, podważając jej zaangażowanie w promocję niedyskryminacji homoseksualistów.

W liście do KE europosłowie przytoczyli niedawne wypowiedzi minister Radziszewskiej, m.in. z debaty telewizyjnej z Krzysztofem Śmiszkiem z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, które wzbudziły protesty środowisk LGBT w Polsce, żądających dymisji Radziszewskiej.

"Pani Radziszewska użyła personalnego argumentu, krytykując pana Śmiszka i ujawniając jego orientację seksualną na antenie, oraz dała dowód, że brakuje jej wymaganej na jej stanowisku powściągliwości" - napisali eurodeputowani.

Chodzi o słowa Radziszewskiej w porannym programie TVN, gdzie minister wystąpiła wraz ze Śmiszkiem. Powiedziała wtedy m.in., że "tajemnicą poliszynela" jest homoseksualna orientacja jej rozmówcy i to, kim jest jego partner. Radziszewska przeprosiła później Śmiszka za swe słowa.

Wcześniej, w wywiadzie dla tygodnika "Gość Niedzielny", minister, zapytana, czy szkoła katolicka może zostać pozwana do sądu za to, że odmówiła zatrudnienia "zdeklarowanej lesbijki", powiedziała: "Oczywiście nie! I właśnie nowa ustawa precyzuje takie sytuacje (wcześniej nie było to uregulowane). Szkoły katolickie czy wyznaniowe mogą się kierować własnymi wartościami i zasadami i mają prawo odmówić pracy takiej osobie". Później powołała się przy tym na unijną dyrektywę w tej sprawie.

Zobacz i oceń sam, co, w jakim kontekście i w jaki sposób powiedziała w TVN minister Radziszewska

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »