Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował w środę, że skieruje do prac komisji sejmowej wszystkie projekty ustaw dotyczące zapłodnienia in vitro. Zapowiedział również inwentaryzację wszystkich projektów ustaw, nad którymi pracuje Sejm.
"Wszystkie projekty, które znajdują się w szufladzie marszałka, przekazuję do komisji i tam będą procedowane" - powiedział Schetyna na porannym briefingu w Sejmie. Wyraził nadzieję, że praca nad tymi projektami odbędzie się "w dobrym tempie i z dobrym skutkiem".
Marszałek przekaże do komisji zdrowia trzy projekty dotyczące in vitro: autorstwa Jarosława Gowina, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (oboje z PO) oraz Bolesława Piechy (PiS).
Według projektu Gowina, zapłodnienia in vitro mają być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet. Gowin proponuje, by istniała możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce.
Z kolei Kidawa-Błońska chce dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych oraz ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z propozycją posłanki PO, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie.
Projekt Bolesława Piechy zakazuje w ogóle stosowania in vitro, przewiduje jednak możliwość adopcji zarodków, które już są wytworzone i zamrażane.
Podkomisja ds. in vitro sejmowej komisji zdrowia od lipca pracuje już nad dwoma innymi projektami: jednym złożonym przez posła niezrzeszonego Marka Balickiego (projekt dopuszcza tworzenie wielu zarodków i zamrażanie ich, zakazuje handlu komórkami) oraz nad propozycją Joanny Senyszyn z SLD (propozycja zakłada finansowanie in vitro ze środków NFZ).
Marszałek Sejmu zapowiedział także, że zwróci się do szefów wszystkich komisji sejmowych, by zrobić "inwentaryzację wszystkich projektów, które znajdują się w poszczególnych komisjach". Jak zapewnił, nie ma zbyt wiele projektów ustaw w "marszałkowskiej zamrażarce". "Nie ma dużo takich projektów, wiele procedowanych jest w komisjach i tempo często nie jest najlepsze" - dodał.
"Chciałbym, abyśmy zinwentaryzowali, jak wygląda praca nad poszczególnymi projektami ustaw, jakie jest tempo, jaka jest skuteczność prac prezydiów komisji i samych komisji" - podkreślił Schetyna.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.