Liturgia wychowuje do życia zgodnie z Ewangelią

Liturgia to niewyczerpane źródło wychowania do życia zgodnego z Ewangelią. Przypomina o tym Benedykt XVI w liście do uczestników rozpoczętej wczoraj wieczorem w Asyżu 62. sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Włoch.

Podejmuje w nim temat edukacji, który włoscy biskupi uznali za priorytet na najbliższe dziesięciolecie. Nawiązuje też do faktu, że obecna sesja episkopatu zajmuje się oceną włoskiego przekładu trzeciego posoborowego wydania Mszału Rzymskiego.

Benedykt XVI podkreśla znaczenie modlitwy liturgicznej dla wiary i życia Kościoła. Trzeba w niej „mądrej równowagi między ciągłością i nowością, tradycją i aktualizacją”. Reformujący liturgię nie mogą czuć się jej „właścicielami”. Są oni „stróżami skarbu ustanowionego przez Chrystusa i nam powierzonego”. Pisząc dalej o dzisiejszym kryzysie zaufania do życia, Ojciec Święty zwraca uwagę, że człowiek współczesny skupił się na rozwoju nauki i techniki, osiągając w tych dziedzinach znaczne postępy, często jednak ze szkodą dla chrześcijańskich podstaw, na których opiera się historia Europy. Moralność spycha się w sferę subiektywną i zapomina się o Bogu. Konieczna jest tu odnowa wierności w relacjach międzyosobowych. Papież popiera wysiłki włoskich biskupów, by skupić wokół zadań odpowiedzialności wychowawczej wszystkich, którym zależy na dobru przyszłych pokoleń. Takie przymierze musi wychodzić od rodziny i uznania jej wychowawczego prymatu.

Otwierając obrady wczoraj, kard. Angelo Bagnasco przypomniał także niedawny list Benedykta XVI do seminarzystów i przygotowania do przyszłorocznego Dnia Młodzieży w Madrycie. Nawiązał też do zadań nowej ewangelizacji, którą zajmuje się niedawno utworzona przez Papieża dykasteria i której zostanie poświęcone za dwa lata zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów.

Duża część wystąpienia przewodniczącego włoskiego episkopatu dotyczyła sytuacji politycznej, która jego zdaniem nie ma być obca katolikom i wymaga ich zaangażowania. Arcybiskup Genui wskazał, że państwo nie może być neutralne etycznie. Konieczna jest obrona podstawowych wartości, jak życie, małżeństwo mężczyzny i kobiety, rodzina, wolność religii i edukacji. Winny one skupiać wokół siebie wszystkich katolików, niezależnie od ich poszczególnych opcji politycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  11°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  wiecej »