Amerykanie mają moralną i polityczną powinność odbudowy Iraku - powiedział w wywiadzie udzielonym KAI abp Louis Sako
KAI: Czy sądzi ksiądz arcybiskup, że sytuacja chrześcijan w Iraku pogorszy się jeszcze po wyjściu z tego kraju wojsk koalicyjnych, szczególnie żołnierzy amerykańskich?
- Jestem o tym przekonany, zresztą nie tylko ja, wszyscy o tym mówią. Zacznijmy od pytania: po co Amerykanie tutaj weszli? Co tutaj zrobili? Jaki był ich cel? Zniszczyć kraj i tak go zostawić? W tej chwili nie mamy rządu. Władze są bardzo słabe, podobnie jak wojsko i policja. Jak chronić kraj, jak kontrolować jego granice? Oni stworzyli nowe myślenie, sekciarskie, w naszym kraju: szyici, sunnici, Kurdowie, Arabowie, Turkmeni, chaldejczycy itp. Moim zdaniem, jeśli Amerykanie stąd wyjdą, wybuchnie w kraju wojna domowa i ogólnie pogorszy się sytuacja wewnętrzna. Oni mają moralny, ale także polityczny obowiązek pozostania jeszcze w naszym kraju, odbudowy go, aby powstał on z kolan i aby narodziła się w nim demokracja i pluralizm. Trzeba ją umacniać i rozwijać, a nie uciekać stąd.
KAI: Ale obecność wojsk koalicyjnych nie może trwać bez końca. Nadejdzie taki dzień, że armia się wycofa.
- Nie mówię, że one mają tu pozostawać wiecznie. Uważam, że winny pozostać tak długo, jak długo kraj jest zniszczony. Mają pomagać odbudowywać Irak, pomagać przy pojednaniu narodowym, tworzeniu silnego, skutecznego rządu, czuwać nad bezpieczeństwem kraju, a także wyszkolić wojsko i zawodową policję. Jest to ich powinność moralna i polityczna. Nie powiedziałem, że nigdy nie powinni stąd wychodzić. Nikt przecież nie chce, aby jego kraj był zajęty przez innych, ale oni wszystko zniszczyli rozwiązali wojsko i policję, toteż muszą to odtworzyć stopniowo.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Rafał Łączny
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.