„Ku nowemu etapowi dialogu ekumenicznego” – to temat trwającej od 15 do 19 listopada w Watykanie sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Obrady dotyczące aktualnej sytuacji ekumenizmu i perspektyw na przyszłość dykasteria połączyła z obchodami półwiecza swego istnienia. Powołał ją do życia w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 5 czerwca 1960 r., a więc na ponad dwa lata przed rozpoczęciem Soboru Watykańskiego II, Jan XXIII. Początkowo nosiła nazwę Sekretariatu Jedności Chrześcijan, a w 1988 r. Jan Paweł II podniósł ją do rangi Papieskiej Rady.
50-lecie dykasterii zostanie uczczone 17 listopada po południu uroczystym aktem, w którym wezmą też udział anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams i prawosławny metropolita Pergamonu Ioannis Zizioulas z Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola, który jest współprzewodniczącym katolicko-prawosławnej komisji mieszanej ds. dialogu teologicznego. Sesję plenarną Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan otworzył 15 listopada wieczorem mianowany w tym roku jej przewodniczącym szwajcarski arcybiskup Kurt Koch, który w najbliższą sobotę 20 listopada zostanie jednym z 24 nowych kardynałów.
Nowy szef watykańskiej dykasterii przypomniał, że Kościół katolicki wszedł oficjalnie do ruchu ekumenicznego z Soborem Watykańskim II. Ten „nowy początek” nie oznaczał jednak „zerwania” z Kościołem przedsoborowym. Zainteresowanie ekumenizmem istniało w Kościele dużo wcześniej. Modlitwa o jedność chrześcijan spotkała się już z zachętą papieży Leona XIII i Benedykta XV. Pius XI poparł rozmowy z anglikanami toczone w Malines w Belgii. Pius XII w 1950 r. pochwalił ruch ekumeniczny, widząc w nim natchnienie Ducha Świętego. Ten papież jest zresztą najczęściej cytowany w dokumentach soborowych, a Dekret o ekumenizmie zawiera wiele sformułowań zaczerpniętych od św. Tomasza z Akwinu. We wprowadzeniu do obrad Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan abp Koch wskazał na kluczowe znaczenie, jakie ma dla ekumenizmu nauka o Kościele. Podkreślił, że celem działalności ekumenicznej musi być pełna jedność Kościoła. Wskutek rozpowszechnienia swoistego „eklezjologicznego pluralizmu” ruch ekumeniczny stracił swój pierwotny entuzjazm. Ponadto przewodniczący Rady mówił o znaczeniu ekumenizmu dla nowej ewangelizacji, wskazując na jego związki z misją i duchowością.
Podczas dzisiejszych obrad Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri, przedstawił związane z nimi problemy, a kard. Lubomyr Huzar z Kijowa – sytuację ekumeniczną na Ukrainie. Z kolei sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury, pochodzący z Beninu prał. Barthélemy Adoukonou, mówił o sytuacji afrykańskiej, zaś maronicki arcybiskup Hajfy Paul Nabil el Sayah o niedawnym Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.