Tysiące osób demonstrowały w sobotę po południu w Fort Benning (stan Georgia), domagając się zamknięcia dawnej wojskowej Szkoły Obu Ameryk, w której kształciło się wielu byłych dyktatorów latynoamerykańskich.
W tym ośrodku, który w 2001 r. zmienił nazwę na Instytut Obrony i Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa na Półkuli (Zachodniej) szkoliło się wielu przyszłych dyktatorów wojskowych. M.in. szef argentyńskiej junty wojskowej w latach 70. Leopoldo Fortunato Galtieri, gwatemalski dyktator wojskowy generał Jose Efrian Rios z pierwszej połowy lat 80. i generał Hugo Banzer, który stał w 1971 roku na czele krwawego rządu wojskowego w Boliwii w 1971 r.
Rzecznik obywatelskiego Obsewatorium Szkoły Ameryk (SOA Watch), Hendrik Voss, oświadczył, że również najnowszy zamach stanu w Ameryce Łacińskiej, którego dokonano w czerwcu 2009 roku w Hondurasie, został przeprowadzony przez oficerów wyszkolonych w Fort Benning.
Od czasu powstania Szkoła Obu Ameryk wyszkoliła ponad 65 tys. latynoamerykańskich wojskowych.
"Pojechaliśmy do stanu Georgia, aby prosić o zamknięcie Szkoły obu Ameryk i zmiany polityki zagranicznej USA wobec Ameryki Łacińskiej" - oświadczył w niedzielę pastor Roy Bourgeis, złożyciel SOA Watch.
"Zbyt wielu ludzi straciło życie i nadal cierpi z rąk absolwentów tej uczelni" - dodał ewangelicki duchowny.
Ten ośrodek szkolenia wojskowych założony w Panamie w 1946 roku jako Szkoła Obu Ameryk został przeniesiony w 1984 roku do amerykańskiej bazy wojskowej w Fort Benning.
SOA Watch oświadczyła w komunikacie, że tysiące obywateli krajów Ameryki Łacińskiej było poddanych torturom i zamordowanych przez żołnierzy i oficerów wyszkolonych w Szkole Obu Ameryk w Fort Benning utworzonej w celu eliminownia ruchów lewicowych na kontynencie.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.