Po tygodniach pandemicznych obostrzeń na plac św. Piotra weszli ponownie pielgrzymi.
Po raz pierwszy od miesiąca Papież poprowadził południową modlitwę maryjną z okna Pałacu Apostolskiego, a nie z jego biblioteki, skąd była transmitowana przez watykańskie media. Po tygodniach pandemicznych obostrzeń na plac św. Piotra mogli też wejść ponownie pielgrzymi. Franciszek wyraził radość z tego wydarzenia i podziękował za ich obecność. Wyznał, że brakowało mu spotkań z wiernymi.
Swe rozważanie na Regina Coeli Ojciec Święty osnuą wokół ewangelicznej sceny spotkania Jezusa u uczniami w Wieczerniku. Podkreślił, że bycie chrześcijaninem nie oznacza przede wszystkim doktryny czy jakiegoś ideału moralnego, ale żywą relację z ze Zmartwychwstałym Jezusem. „Patrzymy na Niego, dotykamy Go, karmimy się Nim, a przemienieni Jego Miłością patrzymy, dotykamy i karmimy innych jako bracia i siostry” – mówił Franciszek wyjaśniając po kolei znaczenie tych słów.
„Patrzenie to nie tylko widzenie, to coś więcej, oznacza także intencję, wolę. Dlatego jest to jedno ze słów miłości – mówił Papież. – Mama i tata patrzą na swoje dziecko, zakochani patrzą na siebie; dobry lekarz uważnie przygląda się pacjentowi. Spojrzenie jest pierwszym krokiem wymierzonym przeciwko obojętności, pokusie odwrócenia twarzy w obliczu trudności i cierpień innych osób.“
Franciszek przypomniał, że Jezus zachęcając uczniów, by Go dotknęli w Wieczerniku wskazuje na to, że nie ma relacji jedynie na odległość. Podkreślił, że nie istnieje chrześcijaństwo na dystans.
„Miłość domaga się bliskości, kontaktu, dzielenia się życiem – mówił Papież. –Miłosierny Samarytanin nie ograniczył się do spojrzenia na człowieka, którego znalazł półżywego przy drodze: schylił się, opatrzył jego rany, wsadził go na juczne zwierzę i zawiózł do gospody. I tak samo jest z Jezusem: kochać Go to znaczy nawiązać z Nim żywą, konkretną komunię.“
Papież zauważył, że gdy Jezus poprosił o pokarm i usiadł, by zjeść go razem z uczniami wyraził najbardziej naturalną potrzebę naszego człowieczeństwa, jaką jest konieczność posilenia się, aby żyć.
„Jedzenie, gdy czynimy to razem, w rodzinie lub w gronie przyjaciół, staje się także wyrazem miłości, jedności, świętowania – Mówił Franciszek. – Ileż razy Ewangelie ukazują nam Jezusa przeżywającego ten wymiar uczty! Także jako Zmartwychwstałego, ze swoimi uczniami. Do tego stopnia, że uczta eucharystyczna stała się symbolem wspólnoty chrześcijańskiej. Spożywać razem ciało Chrystusa – to jest centrum życia chrześcijańskiego.“
Franciszek podkreślił, że fragment Ewangelii o spotkaniu Jezusa z uczniami w Wieczerniku wyraźnie mówi, że nie jest On „duchem”, ale żywą Osobą. Zachęcił do budowania z Jezusem żywej relacji.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.