CBA ws. Komisji Majątkowej

Centralne Biuro Antykorupcyjne, zajmując się nieprawidłowościami w Komisji Majątkowej, analizuje sprawę całościowo, badając różne wątki - powiedział w środę PAP szef biura Paweł Wojtunik.

"Prowadzimy cały czas intensywne czynności powierzone nam przez dwie prokuratury: okręgową w Gliwicach i apelacyjną w Warszawie. Dotyczą one różnych wątków i nieprawidłowości związanych z działalnością Komisji Majątkowej" - podkreślił w rozmowie z PAP Wojtunik.

Dodał, że dla CBA momentem przełomowym dla sprawy było zatrzymanie we wrześniu pełnomocnika instytucji kościelnych w komisji Marka P.

"Jest za wcześnie, by mówić o skali nieprawidłowości, do których mogło dojść. Jak przy wszystkich przedsięwzięciach na styku mienia państwowego i przy jego przekształceniach - prywatyzacji, zwrotach; tak i w tym przypadku występują nieprawidłowości. Staramy się podchodzić do sprawy całościowo, odpowiedzialnie i zajmować się wszystkim" - zaznaczył.

Nie chciał ujawnić żadnych szczegółów. Pytany, czy oznacza to, że biuro analizuje wszystkie rozstrzygnięcia komisji, powiedział jedynie: "Jako funkcjonariusze państwa bylibyśmy nieodpowiedzialni i głupi, gdybyśmy - wiedząc o sposobie działania osób, które w tej sprawie zostały zatrzymane - nie próbowali tych mechanizmów znaleźć w innych wątkach".

Równocześnie Wojtunik zastrzegł, że nie oznacza to, iż wszystkie rozstrzygnięcia komisji "są skażone jakimś błędem".

"Większość to są rozstrzygnięcia, procesy przeprowadzone w sposób właściwy. (...) Faktem jest, że biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy i procedury, sposób funkcjonowania komisji budzi wiele wątpliwości. Chodzi m.in. o transparentność i brak możliwości odwoływania się czy też zagwarantowanie właściwego interesu państwa przy przekazywaniu majątku" - powiedział szef CBA. "Przy tak niejasnej procedurze bardzo łatwo o nadużycia" - dodał.

Komisja Majątkowa została powołana do życia ustawą z 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła rzymskokatolickiego i przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Instytucję wielokrotnie krytykowano m.in. za to, że większość decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.

W czerwcu warszawska prokuratura postawiła zarzuty siedmiu osobom w sprawie nieprawidłowości przy przekazaniu zakonowi elżbietanek działki w stolicy przez komisję. We wrześniu sąd w Gliwicach aresztował pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Prokuratura postawiła mu cztery zarzuty: jeden dotyczy korumpowania osoby z komisji, trzy pozostałe - oszustw. Niedawno zarzut przyjęcia ponad 200 tys. zł łapówek od Marka P. usłyszał mec. Piotr P., pełnomocnik strony kościelnej w komisji (nie został aresztowany, zrezygnował już z funkcji w komisji).

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt zakładający, że komisja przestanie istnieć 31 stycznia 2011 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
30°C Czwartek
dzień
31°C Czwartek
wieczór
wiecej »